Miksi pitää päästä kävelemään juuri valaistulle hiihtoladulle?
Tässä kaupungissa on ainakin kilometritolkulla muita paikkoja. Silloin kun kotikylääni tehtiin valaistu pururata, se tehtiin nimenomaan hiihtoladuksi, jota voi kesällä käyttää lenkkeilypolkuna. Miksi kävelijän pitää päästä kaikkialle?
Kommentit (6)
Siinä on kivaa lenkkeillä koirien kans
Ainakin täällä pääkaupunkiseudulla kaikki ulkoilureitit ovat hiihtolatuina ja muille ulkoilijoille on ainoastaan suurten autoteiden vierellä kulkevat pyörätiet, joissa saat jatkuvasti pysähdellä valoihin ja muihin risteyksiin.
Minä kävelen paikallisella ladulla siksi, että se on taas kerran tehty lupia kyselemättä mailleni. Ei kiinnosta hiihtäjien riemu.
Metsässä on kiva kävellä. Ei kaikki harrasta hiihtämistä. Kävelijöillekin pitäisi aurata teitä.
Siis mitä? Kävelen kyseisellä metsäreitillä vuodenajasta riippumatta. Miksi lumen tulon myötä mun pitäisi mennä muualle?
Siksi kun jalankulkuväylät on huonosti aurattu.