Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Onko vanhempi tai isovanhempi koskaan sanonut teidän olevan perinnön perään?
11.12.2022 |
Minulla onneksi ei, mutta vanhempani on sanonut niin ystäväperheen lapsista. Minusta loukkaavaa.
Saahan sitä olla tekemisissä ilman että ajattelee perintöä. Eikö sukulaisten kanssa olla yleensä tekemisissä?
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Olisi kyllä huvittavaa jos olisit sanonut, varakkaita ei meidän suvun vanhemmista polvista löydy. Mutta jos sanoisi, niin laittaisin ehkä jonkun alkavan muistisairauden ja sitä myötä tulevan paranoian piikkiin.
Alue: Aihe vapaa
No ei todellakaan ole kukaan sanonut minusta tai mielestäni sellaista. Meidän molempien vanhemmat elävät ja voivat hyvin, ja meillä asiat ovat myös erittäin hyvin, on velaton kaunis hoidettu omakotitalo ja muutenkin asiat mallillaan.
Niitä perinnön perässä olevia ihmisiä kyllä löytyy ja ei se nyt ole kovin harvinaista, että sellaisia on ystäväperheissä ja sukulaisissakin. Minäkin tiedän yhden sukuun naidun miehen, jolle perintö olisi erittäin mieleinen.