Sammutatteko jouluvalot yöksi?
Vai palaako läpi yön? Minä sammutan ja päivälläkään en pidä koska valoisassa ei ne edes näy. Hämärän aikaan vaan pidän.
Kommentit (10)
Sammutan. Ne ei viihdytä mua öisin, vie sähkö ja tulipalon riski suurempi, kun kukaan ei vahdi.
Ajastimella on, jossain vaiheessa iltaa sammuu. Ei sillä, että nuo ledit veisi sähköä juuri yhtään, mutta kun minä tykkään pimeästä. Nukun tähän aikaan vuodesta parhaiten. Tarpeeksi viileää ja pilkkopimeää (asun korvessa), nukun helposti 10 h katkeamatonta, rauhallista ja syvää unta.
Juu, etupihan valoissa on ajastin, joka on lukkojen takana varastossa ja takapihan valot on kytketty terassin pistorasioihin, jotka napsautetaan päälle olohuoneessa olevasta katkaisimesta, samoin toimii takapihan kaikki valot.
Kuule sähkö säästetään , ne on viety kierätyskeskus kuten kynteliköt. Paterilla löytyy toimivat joulu valot.Jotka laitan myöhemin amppelin roikku.Montaa lappua nissä ei ole.On itseni iloksi eikä häiritsemään naapurin talojen ikkunoita.Mutta en katso pahalla nitä jotka valaisevat koko kotinsa tai pihansa.Kiva katsella ulkona eri joulu valoja,ilta lenkillä.
Ulkovalot palavat 15.30 - 01 ja 05-08. Sisällä 15.30-23, 05-08
Meillä jouluaattona sytytetyt ulko jouluvalot palavat koko yön.
Siis joulupäivän aamuun asti.
Se on ainoa yö, jolloin ne palavat koko yön.
Joulupäivähän se itseasiassa on se joulun suurin juhlapäivä.
Mutta Suomessa on aina ollut tapana, että jouluaatto on suurin juhla. Samoin juhannusaatto ja vappuaatto.
Jouluyöksi meillä katsotaan jouluaaton ja joulupäivän väline yö.
Ja eikös muutenkin ole, se varsinainen jouluyö, juhlayö, josta lauletaan.
Samoin Suomen lippu nostetaan salkoon juhannusaattona klo 18. ja se salossa koko yön.
Ja vielä srvan päivän. Otetaan pois vasta juhannuspäivänä klo 21.
En sammuta, mutta en laita niitä kun vasta aaton aattona ja pois loppiaisena, eli ovat päällä tasan kaksi viikkoa. Eikä niitä ole ylenpalttisesti, sähköteho yhteensä vain muutaman Watin.
Kuluttavat kahdessa viikossa alle 1.5 kWh. Suomi, enkä minä mene konkurssiin vaikka sähkön hinta olisi kympin kilowatilta :)
Välillä sammutan, välillä en, unohtuu...
Meillä poltetaan partsilla vain yhtä aitoa kynttilää, joka puhalletaan sammuksiin ennen nukkumaanmenoa.
Meillä on ajastin, valot palavat klo6.30-8.30 ja klo16-23 välisen ajan.