Talon rakentaneet! Arvosteltiinko teitä/taloa rakentamisen aikana tai sen jälkeen?
Olen ollut nyt vähän wtf-meiningillä viime aikoina. Ei riitä, että sukulaisten mielestä olemme tyhmiä kun tähän ryhdymme, mutta nyt on tultu sitten pihaan asti haukkumaan sekä meidän talo että sen toimittanut yritys.
Ihan oikeasti. Ei tarvitse kehua, ei tarvitse auttaa (ei olla edes pyydetty) eikä tarvitse sanoa mitään jos ei kiinnosta. Ylipäätään sellainen ohje, että jos ei ole hyvää sanottavaa, ole hiljaa. Tai jos musta talo uudella asuinalueella ärsyttää, voit silti vain kävellä ohi.
Jo on aikoihin eletty.
Kommentit (16)
Naapuri kävi vinkumassa jotain kun rakensin omaa taloa. Käskin suksia helvettiin.
Ei ole suoraan haukuttu, mutta osa vierailijoista on jättänyt kehut sanomatta. Olen ajatellut että noudattivat mainitsemaasi vaikenemisneuvoa, kun ei ollut mitään positiivista sanottavaa.
Ei koskaan.
Olemme rakentanet 3 taloa ja myt remppaamme 4. ulkomailla
Sitähän emme tiedä mitä vähemmän tutut kadehtivat ja puhuvat selän takana mutta ei kyllä kiinnostakaan
Täh? Jos ihmistä kiinnostaa muiden mielipiteet, ei voi elää oman näköistä elämää. Mua kiinnostaa kuin kilo kiviä, mitä mieltä sukulaiset tai ystävät on mieltä meidän asumisestamme.
Jos haluaa rakentaa erikoisen värisen talon, sitten rakentaa. En voi ymmärtää miksi joku maalaisi talonsa mustaksi, mutta mitä väliä mielipiteelläni sinulle on?!?!
On kyllä arvosteltu, olisi pitänyt tehdä sellainen talo jossa olisi ikkunat lattiasta kattoon saakka ja saunassa lasiset seinät pesuhuoneeseen. Hitto miksi asuisin jossain akvaariossa
Vierailija kirjoitti:
Täh? Jos ihmistä kiinnostaa muiden mielipiteet, ei voi elää oman näköistä elämää. Mua kiinnostaa kuin kilo kiviä, mitä mieltä sukulaiset tai ystävät on mieltä meidän asumisestamme.
Jos haluaa rakentaa erikoisen värisen talon, sitten rakentaa. En voi ymmärtää miksi joku maalaisi talonsa mustaksi, mutta mitä väliä mielipiteelläni sinulle on?!?!
Jos ihmiset tulee päin naamaa arvostelemaan, niin alkaa sillä olla väliä jossain vaiheessa.
Talon rakentaminen ja remontointi ovat avoimia kutsuja jokaisen halukkaan antamaan mielipiteensä asiasta joka ei hänelle millään tavalla kuulu tai jota heiltä ei ole koskaan kysytty. Ei noista kannata välittää.
Tuollaisilla valittajilla on itsellään isohkoja ongelmia 🙄
Me rakennettiin kymmenisen vuotta sitten. En muista, että kukaan olisi arvostellut tai suhtautunut jotenkin negatiivisesti. Päinvastoin, ihmiset olivat kiinnostuneita ja ihastelivat uuttaa taloa. Ehkä nyt on meininki toinen, koska maailmakin on muuttunut paljon epävarmempaan suuntaan? Jos itselläkin haluttaisi uskaltaa, mutta ei uskalla, niin saattaa päästä sammakoita suusta.
Kuulostaa todella oudolta. Kehoittaisin suksimaan v i ttu uun.
Ne on näitä "en kyllä ymmärrä tuollaista ja minun on pakko sivistymättömänä ihmisenä sanoa se ääneen" -tyyppejä.
Saattaisin noudattaa samaa tyyliä kuin aiempi vastaaja, eli käskeä suksimaan vit*uun.
No kyseessä on iso hanke, josta monella on omanlaisia mielipiteitä ja unelmia.
Meille ei ole tultu arvostelemaan, mutta kuultu muutamia kommentteja siitä, että talo on todella iso. Se on lähes 240 neliötä, jossa osa neliöistä on kellarissa. On suurehko, mutta ei valtava, sillä halusimme paljon neliöitä yhteen tasoon.
Jos käyn asuntomessuilla, niin saatan arvostella taloja aika ankarastikin, koska suuri osa niistä ei ole minun maun mukaisia taloja. Ystävälle tai sukulaiselle en lähtisi arvostelemaan, vaan tosiaan ajattelen, että jokainen rakentaa omalle perheelleen mieleisen talon.
Siinä vaiheessa, kun talo on vielä suunnitteluvaiheessa, on kuitenkin ainoastaan viisasta kysyä kommentteja monelta ihmiseltä, sillä saattavat huomata jotain, mihin omat silmät ovat jo sokeutuneet. Minä olen piirtänyt huoneita 3 d-kuvin, jotta varmistun, että ikkunat, ovet ja seinät sijaitsevat siten, että tilan voi kivasti myös kalustaa. Toiminnallisuus on todella tärkeää, että talossa on mukava asua.
Mutta tosiaan voit sulkea korvia, jos olet itse taloon tyytyväinen.
Meillä talo valmistui 1980 ja naapurit naureskelivat, kun laitettiin puusauna ja varaava takka ja öljylämmitys, myös puita voi polttaa tai sähkövastukset laittaa.
Arvatkaa naurattaako niitä fiksuja nyt suoran sähkölämmityksen kanssa, kun se on niin modernia ja halpaa.
Myös arvostelivat, kun laitettiin 10 cm enemmän eristettä mitä silloin oli vähimmäisvaatimus.
Tällä alueella 80% on niitä samoja ihmisiä, mutta ei enää arvostella.
Metsääkin hankittiin pikkupläntti, josta koivuhalkoja riittää omaan ja lasten perheiden käyttöön.
Kyllä tuli kaikenlaista arvostelua sellaisilta jotka itse ei osaa rakentaa. Minä rakensin itse taloi pääosin, sähkö ja putkitöitä en tehnyt itse.
Eipä ole arvostelleet ennen, jälkeen tai rakennusprojektin aikana. Johtuu varmaan siitä, että emme ole osa läheisriippuvaista sukua.