Kun mies käyttää sanaa *ihana*, minulla menee kylmät väreet
Totaalinen turn off. Onko sinulle toisen sukupuolen edustajalla sanoja joita ei siedä?
Kommentit (21)
Sanoiko sinusta puhuessaan ihana vai lihava?
Naisilla on tapana asettaa miehille ahtaat sukupuoliroolit.
Missä yhteydessä hän *ihana* sana käyttää!
Minä vihaan kaikenlaista ylivuotavaa ylistystä ja kehumista, koska se tuntuu niin teennäiseltä. Jostain syystä törmään tällaisiin jatkuvasti, vai onko tällainen muka normaalia. Minulla tulee vaan mieleen narsisti joka yrittää koukuttaa tuollaisesta. Sitten kun katsovat, että on tarpeeksi tankattu kehua niin voivat alkaakin ikäviksi.
Erityisesti jos tuon sanan lausuu "ehana" niin pystyy suoraan päättelemään kenestä mies on seksuaalisesti kiinnostunut.
Eli nyt suominaiset eivät haluaisi miesten edes käyttävän tiettyjä sanoja...
Mies on onnellisin sinkkuna.
"toksinen"
Aina tuon kuultua tulee mieleen, että sanojan aivot tarvitsevat kipeästi happea.
Sanooko sen naismaisesti vai miehekkäästi?
Täkäläiseen kulttuuriin kuuluu runsas hellyttelysanojen käyttö. Meidänkin perheessä niitä käytetään; minusta se on ihan o,k. Ei kai kukaan kaikkea tosissaan ota; mukavampi vain sanoa kauniisti kuin rumasti.
Yleensä ottaen arvostan laajaa sanavarastoa, verbaalista ilmaisutaitoa sekä estottomuutta ilmaista vaikkapa eri tunteita avoimesti. Sanojen kieltolista ei oikein sovi tähän. Toki rumat sanat tai väärin käytetyt sivistyssanat ovat vähän turn-off. Sukupuolesta riippumatta.
AP:n mielestä myös jos mies sössöttää vauvalle tai kissalle niin siitäkin vissii tulee sitten kylmät väreet? Kyllä miehetkin saavat nauttia ihanista ja söpöistä asioista siinä missä naisetkin ja ilmaista siitä.
Itseni mielestä on iso turn on kun näen iso kokoisen mieheni yhtäkkiä nurkan takana kyykyssä sössöttävän kissallemme ja rapsuttavan ja kehuvan sitä.
Täytyykin alkaa viljelemään tuota sanaa, kun se ärsyttää naisia!
Onpas muuten IHANA sää tänään. Lähdenkin lenkille. M27
Mies ei käytä sanaa "ihana", hyi v...u.
Käytän ainoastaan sarkastisesti sanaa ihana.
T. Mies
Tuli sama mieleen, eli ainoa ihastelija muinoin nuoruudessa oli hän, joka ihasteli kaikkia kaksijalkaisia , koppelot mukaan luettuna.
Mitä pitää sanoo kun tykkää?????????????????????????????????
En ole ajatellut, yksi kaveri kyllä käyttää sanaa ihana ja muutenkin ylitsepursuavia adjektiiveja tosi usein ja puhuu naukuvalla korkealla äänellä, mutta hän ei olekaan hetero. Saa käyttää niitä sanoja mitä haluaa