Extatosoma tiaratum poikaset
Mulla kuoriutu noin 2 viikkoa sitten ensimmäinen poikanen ja kuoli nälkään eilen kun ei syö mitään mitä olen kokeillut ja lehtiä ei löydy pihalta, eilen kuoriutu toinen sirkka ja tarttisi keksiä äkkiä jotai mitä se söisi kun ei syönyt sitruunamelissaa ja jostain luin että porkkanaa kurkkua ja salaattia söisi mutta ei syönyt ja luin myös että salalia ei söisi. Tarttisin jotain mitä saa talvella jostain ja säilyisi jonkun aikaa? ( Ensimmäisellä viikolla löytyi pihalta vielä vähän vihreää lehteä mutta aika huonoa sillä oli jonku aikaa ennenku ne lehdet kuivu)
Kommentit (3)
Kannattaa liittyä Facessa hittiäiset lemmikkinä-ryhmään tai Kummitus-, sauva- ja rukoilijasirkat-ryhmään. Todennäköisesti saat paremmin apuja sieltä kuin täältä.
Åja ne ruuathan siis pakastetaan talvea varten, jotta pysyvät tuoreena. Syntyvät sirkat on usein nirsoja. Siksi pitää olla lajikohtaisia ruokia laidasta laitaan kokeiltavaksi mikä kelpaa parhaiten.
Äkkiä esim Facebookin herpit tmv ryhmään. Miksi et hommannut eri ruokia ennen poikasten syntymää?