Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

ISO ongelma: papan hävytön kielenkäyttö!!

Vierailija
23.05.2010 |

Isäni kielenkäyttö on jotain aivan järkyttävää, tuntuu että vanhemmiten pahenee vaan jutut eikä niissä ole mitään sensuuria oli sitten lapsia tai vanhuksia läsnä, oli häät tai hautajaiset, arki tai juhla :( itse olen jo aika turtunut kiroiluun ja muutenkin epämääräisiin puheenaiheisiin, mutta en halua että lapseni oppii häneltä hävyttömyyksiä. Muuten puhuu pian kuin WT-videon kakarat konsanaan... :( Onko muilla ollut sama ongelma ja miten olette ratkaisseet? Isäni on odottanut papaksi pääsyä pitkään ja on tosi innoissaan ekasta lapsenlapsesta, mutta puheenaiheita tai kielenkäyttöä se ei ole hillinnyt. Tuntuisi pahalta eristää pappa lapsen elämästä kokonaan, käytännössä tämä on mahdotontakin. Olen jo sanonut, että pian kun lapsi alkaa ymmärtää niin saat siivota suusi, mutta en oikeasti jaksa uskoa, että muutosta tapahtuu, olenhan nähnyt miten toimii muidenkin lasten kanssa. Etenkin pojille, kuten meidänkin lapsi, oikein piruuttaan opettaa hävyttömyyksiä :( Mikäs nyt neuvoksi??

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastaavasta syystä. Olen tehnyt selväksi, että lasten aikana ei kiroilla. Olen myös vähentänyt vierailuja radikaalisti, koska viesti ei ole mennyt riittävän hyvin perille.

Vierailija
2/3 |
23.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

omasta isästäni, en taatusti suvaitsisi tuota. Nyt on vaikeampi tilanne. Viestitteleekin varmaan päivittäin ja kyselee pojasta. Muuten olisi ihan mahtava pappa mutta voi jessus sitä kielenkäyttöä!

AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

omasta isästäni, en taatusti suvaitsisi tuota. Nyt on vaikeampi tilanne. Viestitteleekin varmaan päivittäin ja kyselee pojasta. Muuten olisi ihan mahtava pappa mutta voi jessus sitä kielenkäyttöä! AP

kaikki muut sanat pois kuin ne kirosanat... soita se sille papalle. Kysy, että tätäkö sinä haluat jälkeläisillesi opettaa?