Huoli siitä että onko siskoni alkoholisti
35 vuotias sisareni juo joka viikko ainakin kahtena päivänä humalat ja välillä myös viikolla. Hän on tehnyt tätä 15 vuotiaasta asti ja pisin aika selvinpäin on 20 vuoden aikana ollut kaksi viikkoa ja tämä todella todella harvoin. Hänellä on myös koira jota ei jaksa ulkoiluttaa, vaan käyttää kerran päivässä pikaisesti talon nurkalla mutta muuten saa ulostaa sisälle.
Itse sanoo ettei ole alkoholin kanssa ongelmaa, mutta olen huolissani. Hänen asunto on todella likainen ja epäsiisti. Tekee kyllä työnsä (etätöissä), mutta nukkuu esim. työpäivän aikana kun on niin väsynyt juhlimisesta. Pitää omasta ulkonäöstä kuitenkin huolta, siistit vaatteet ja meikkaa. Liikuntaa ei jaksa yhtään harrastaa. Olen itse varovasti koittanut sanoa että hänen elämänsä pyörii aikalailla alkoholin ympärillä mutta ei ole samaa mieltä. Annanko vain olla vai koitanko jotenkin vielä koittaa auttaa
Kommentit (6)
Alkoholistia on turha yrittää auttaa..menee omat voimat ja terveys.Olen mieheni kautta kuullut tuhat tarinaa kun lopettaa huomenna ja huomenna ...
sama laulu vuodesta toiseen ja kun sanoo että taitaa olla alkoholi ongelma niin hänen mielestään ei ole koska maistaa vähän--juo todella suuria määriä joka päivä.siis joka päivä.
Selvänä melkoinen valittaja mikään ei ole hyvin ..
Ei millään tavalla huomaa omaa rasittavaa olemustaan ...hänen mielestään on ihan ok jos yöllä laulaa klo 4 ja soittaa musiikkia koska hänellä just silloin on hyvä fiilis..ei vaikka toinen joutuisi heräämään klo 7.
Ei todellaaan saa mitään sääliä.
Koirasta eläinsuojeluilmoitus ja isännöitsijälle ilmoitus, että koira paskoo sisälle.
Avun saattaa ottaa vastaan, kun ulkopuolinen taho puuttuu.
En voinut omalle siskolleni mitään. Hän pitää kiinni omasta halustaan. Vanhemmiten muuttunut pelokkaaksi, kiroilevaksi pikkuaivonsa menettäneeksi. On oma asunto ja ulkonäöltään siisti. Ihan turhaa yrittää muuttaa.
Sama huoli minulla. Siskoni joi kesän aikana ainakin 8 viinipakkausta (3 litran). Plus muutama kuoharipullollinen ja pari kaljapakkia. Tämä kaikki 3kk aikana. Mielestäni on liikaa. Hän itse on mielestään kohtuukäyttäjä.
En voi tehdä mitään, täytyy vain katsoa vierestä kun terveys tuhotaan. Hänellä on diabetes.
Ainahan voit auttaa ja viedä vaikka laatikollisen viiniä.