Onkos täällä muita semi-introverttejä? Esim. työssä tykkään olla tekemissä ihmisten kanssa, mutta saatan esim. lähteä yksi viikoksi lappiin?
Ja iltaisinkin on kiva olla ihan vaan itsekseen.
Kommentit (11)
Mitenpä muutenkaan voisi ajatella hyvin ja rauhallisesti kuin vetäytymällä omaan seuraansa. Ekstrovertti ajattelee lähtökohtaisesti vähemmän ja pinnallisemmin kuin introvertti.
En ole ekstroverri enkä intovertti vaan ambivertti.
Introvertti ei ole ihmisvihaaja. Introvertti voi olla ihan yhtä ulospäinsuuntautunut ja seurallinen kuin ekstroverttikin, mutta siinä missä ekstrovertille yksinolo on kuormittavaa ja ekstrovertti lataa akkujaan muiden ihmisten seurasta, introvertti taas tarvitsee yksinoloa palautumiseen ja akkujen lataamiseen.
Eli et ole semi-introvertti vaan ihan tyypillinen introvertti.
Minulla on työkavereina joitakin sellaisia suupaltteja, että yritän heitä vältellä parhaani mukaan. Kun he ilmestyvät paikalle, heillä on jo valmiiksi suu auki ja juttua tulee. Heille ei näytä tulevan mieleenkään sellainen mahdollisuus, että valmiiksi on jo meneillään jokin keskustelu, jonka he brutaalisti keskeyttävät hölöttämällä (kailottamalla kovaan ääneen) sitä, mikä heillä juuri sillä hetkellä on päässään.
introvertikaalisia (?) piirteitä omaan minäkin. Ja usein tympii se miten ihmiset käsittää tämänkin päin hevoista.
Jos et koe olevasi selkeästi sisään- etkä ulospäin suuntautunut, oikea termi voi olla ambivertti. Introvertti eli sisäänpäin suuntautunut saa energiaa yksinolosta, ekstrovertti eli ulospäin suuntautunut taas muiden seurasta.
Vierailija kirjoitti:
Kerro jotain lapin reissuistasi.
No ei ne ole kovin jännittäviä! :) Poro saattaa tulla nuuhkimaan teltan kulmalle.
Sama.
Mulla on ihanat työkaverit, aina oikein odotan viikonlopun jälkeen että nähdään.
En kuitenkaan vapaa-ajalla halua nähdä ketään, en työkavereita enkä oikein muitakaan ihmisiä. Nautin vähän liiaksikin siitä, että saan olla ihan yksin. Toki mulla on lapset ja mies, mutta olin tällainen samanlainen jo ennen lapsia.