Sinkun ruokabudjetti / kk ?
Lapseni muutti kotoa. Olen aina ollut tarkka rahan kanssa ja suunnittelen mielelläni budjetteja. Huomaan tietysti että ruokakulut laskivat huomattavasti kun urheileva nuorukainen muutti omilleen. Ajattelin budjetoida itselleni 250/ kk. Onko realistinen ? En ole sorttia "6 henkinen perhe käyttää ruokaan 300 euroa kuukaudessa" vaan tuohon summaan saisin toivottavasti ostaa jatkossakin extraa ja herkkuja. Myös ulkona tulee syötyä ainakin kahdesti kuussa..Olen tavallinen sekasyöjä. En hifistele. Ei luomua tms mutta kalaa käytän paljon.
Kommentit (17)
Riittää, kun välillä tekee halvempia ruokia, jos tykkäät ravintolassa käydä syömässä. Tosin siellä saattaa mennä tuo koko summa kuukaudessa. Itselläni vaihtelee ruokabudjetti masennuksen mukaan, en ole liian tiukka tässä asiassa. Välillä jaksaa panostaa enemmän ja välillä vähemmän. Välillä menee enemmän rahaa sellaisiin tuotteisiin, jotka säilyy pitempään ja vastaavasti seuraavassa kuussa vähemmän.
130 €/kk, terveellistä kotiruokaaa (en syö missään ruokalassa). Jos lapsi on opiskelija, kannattaa varmaan syödä opiskelijalounas.
Aika kohillaan, jos teet ruoat itse. Saat aika hyvät safkat 250 kuussa.
Ravintolaruoka ei sisälly tuohon. Kyseessä kotiin ostettavat elintarvikkeet.
Ai niin, alkoholiin ei mene rahaa.
Ap
Noin 200e, saan ihan hyvät ruuat sillä. Tai oikeastaan tuo ei ole ruokabudjetti vaan ruokakauppabudjetti, eli sisältää myös hygieniatuotteet yms. 250 eurolla eläisin hyvin.
Itse e. asu yksin mutta esim diabetesta sairastavan 20v tyttäreni budjetti on 300e/kk. Sillä saa jo erinomaista ruokaa.
Hän syö opiskeluaikana n 3x viikossa yliopistolla jolloin päivälle jää 7e, muuten 10e. Eilen oli tehnyt jokirapurisottoa mistä jäi vielä tämän päivän lounaalle, 2 edellistä päivää tarjouskasviksista ja broilerista currya. Tai ostaa palan savulohta, syö ensin salaatin kanssa osan ja tekee rääppeistä savulohipastan seuraavana päivänä.
Ei tarvitse ikinä syödä mitään roskaruokaa.
Vierailija kirjoitti:
Itse e. asu yksin mutta esim diabetesta sairastavan 20v tyttäreni budjetti on 300e/kk. Sillä saa jo erinomaista ruokaa.
Hän syö opiskeluaikana n 3x viikossa yliopistolla jolloin päivälle jää 7e, muuten 10e. Eilen oli tehnyt jokirapurisottoa mistä jäi vielä tämän päivän lounaalle, 2 edellistä päivää tarjouskasviksista ja broilerista currya. Tai ostaa palan savulohta, syö ensin salaatin kanssa osan ja tekee rääppeistä savulohipastan seuraavana päivänä.
Ei tarvitse ikinä syödä mitään roskaruokaa.
Tämä on jotenkin Hassu, olisit edes teeskennellyt kirjoittavasi itsestäsi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Itse e. asu yksin mutta esim diabetesta sairastavan 20v tyttäreni budjetti on 300e/kk. Sillä saa jo erinomaista ruokaa.
Hän syö opiskeluaikana n 3x viikossa yliopistolla jolloin päivälle jää 7e, muuten 10e. Eilen oli tehnyt jokirapurisottoa mistä jäi vielä tämän päivän lounaalle, 2 edellistä päivää tarjouskasviksista ja broilerista currya. Tai ostaa palan savulohta, syö ensin salaatin kanssa osan ja tekee rääppeistä savulohipastan seuraavana päivänä.
Ei tarvitse ikinä syödä mitään roskaruokaa.
Tämä on jotenkin Hassu, olisit edes teeskennellyt kirjoittavasi itsestäsi.
Miksi ihmeessä? Olen ylpeä siitä että tyttäreni osaa ja viitsii tehdä kunnon ruokia toisin kuin esim keskiverto av mamma.
Lasketko ruokabudjettiin ruokien ohella alkoholin tai muut ruokakaupasta ostettavat tuotteet esim. pesuaineet tai wc-paperit?
Meillä menee miehen kanssa kahdestaan 300e että uskoisin että 250 riittää yhdelle ihan hyvin.
Ostan enimmäkseen halpaa, papuja ja makaronia mutta ehkä kerran viikossa syön lohta koska se on valitettavasti mieliruokani.
Kapakassa "syöminen" tulee kalliiksi. Ruoka 40 eut + viinakset 40 eur.
Ulkona syäminen olisi halpaa. 5 eur
150 e/kk. Ravintola + kahvila erikseen.
Vierailija kirjoitti:
Lasketko ruokabudjettiin ruokien ohella alkoholin tai muut ruokakaupasta ostettavat tuotteet esim. pesuaineet tai wc-paperit?
En laske. Vain pelkät elintarvikkeet kaupasta ostettuna (ei sisälly ravintolassa ruokailu budjettiin) Alkoa en käytä, pesuaineet Tokmannilta tms ja kosmetiikka..se onkin toinen tarina. Siihen palaa liikaa rahaa.
Ap
Meillä menee neljälle henkilölle 400 e/kk. Minä pärjäsin opiskeluaikoina 80 e/kk marketostoksilla, mikä sisälsi myös hygieniatuotteet. Hoikkia ollaan kaikki, joten siinä varmaan suurin salaisuus. Syödään arkisesti. Mutta varmaan ruokaan saisi menemään vaikka miten paljon, jos söisi kokolohapihvejä punaviinikastikkeella kermaperunoiden kanssa päivittäin. Melkoiseksi kermaperunaksi siinä muuttuisi itsekin. Arkinen tylsä ruoka säästää rahaa ja pitää painon kurissa.
Itsellä menee ruokaan kuukaudessa noin 400 eur siinä herkut ym. En tupakoi enkä käytä alkoholia. Ulkona syön noin kerran kuukaudessa. Saisin kyllä pienennettyä ruokalaskua. Sinkku talous m50.
500 - 600 eur/kk. Tarvittaessa pystyn tinkimään.