Ensikesänä sähkö on taas halpaa
Sitten täällä voivotellaan kun on kallissa sopparissa vielä jäljellä vuosi. Nyt ei kannata tehdä kuin toistaiseksi voimassa olevia sopimuksia. Talvella on kallista mutta sitten helpottaa.
Kommentit (4)
Joo, kannattaa muuttaa talveksi johonkin kaukomaille ja palata kotiin sitten ensi kesänä.
toivottavasti. ens vuoden heinäkuussa loppuu nykynen halpa soppari ni ois ihan jees saada uus edullinen mutta epäilen vahvasti et mihinkään oikeesti halpenee. kyl se jää vähintään jonnekki 20sentin tasolle ainaki viideks vuodeks. aina tulee joku uus kriisi ja ei sähköyhtiöil ole motivaatiota tehdä investointeja kun saa niin hyvän hinnan tälleen vaikka tekisivätkin niin ei mitään uutta rakennetta vuodessa tai kahdessa saatikka edes viidessä. ei ainakaan ydinvoimaa ja kaikki tuulivoima ja vesi on niin epävarmaa et kaikki niiden varas oleva pysyy epävakaana ja kalliina
Putinistan tekee vain palveluksen Suomelle kun tehdään energiansäästsöinvestointeja ja opitaan uusia energiataloudellisempia tapoja.
Jokainen ruplilla ostettu lämpöaste rahoittaa Ukrainan hyökkäyssotaa, joka on vähitellen muuttumassa kansanmurhaksi.
Ei se auta, jos talvella menee koti alta, kun rahat ei riitä. Ei ole mulla uhkana, mutta ilmeisesti aika monella on.