Vuohelan Herkun konkurssikypsä leipomobisnes myytiin
Yrittäjä yllättyi kun fazer ei ostanutkaan muulla kuin markkinshinnalla
Kommentit (17)
Ilmeisesti yrittäjän mielestä Fazerin olis pitäny harjoittaa jotain hyväntekeväisyyttä?
Fazerin tuntien, en varsinaisesti ole yllättynyt jos ne toimivat härskisti ja moraalittomasti.
En enää osta fazerin suklaata.
No Eipä se vuohelan herkku oo brändina mitään verrattuna Fazeriin
Olisi miettinyt aikoinaan laajentumisia ja tehokkuutta ja kannattavuutta niin ei olisi tarttenut myydä
Tai olisi mennyt siihen saneeraukseen ihan itse tai etsinyt jonkun toisen ostajan
Teki itse vääriä valintoja
Tämä on varmaan jokin paikallinen tragedia. Koskaan kuullutkaan tuollaisesta leipomosta.
Voihan olla ,että nyt ei ole hyvä aika myydä pikku leipomoja. Täällä Fazer osti suositun paikallisen leipomon joku 15 sitten. Pyöritti toimintaa muutaman vuoden ja sen jälkeen lopetti toiminnan ja möi kiinteistön. Nykytilanteessa ei tarvitse ostaa kilpailijoita pois.
Vierailija kirjoitti:
Fazerin tuntien, en varsinaisesti ole yllättynyt jos ne toimivat härskisti ja moraalittomasti.
En enää osta fazerin suklaata.
Olun tulossa kommentoimaan samaa. Fazer on vastenmielinen pulju.
Olenkin ihmetellyt, kun Vuohelan Herkun tuotteita ei enää kaupoissa ole samalla lailla näkynyt.
Koska olen itse keliaakikko enkä halua syödä palmuöljyä, kaikki Fazerin tuotteet jäävät minulta ostamatta. Harmittaa, että sillä on niin suuri monopoliasema esim Helsingin messukeskuksessa ei voi ostaa minkään muun valmistajan herkkuja. Kaikki on Fazerin. Jää siis ostamatta. Kaupoissa Fazerilla on valtaosa jos ei koko karkkihylly.
Vierailija kirjoitti:
Ilmeisesti yrittäjän mielestä Fazerin olis pitäny harjoittaa jotain hyväntekeväisyyttä?
Luitko edes koko juttua? Tahallaan vetkuttelivat ja kaikki alkuperäiset lupaukset katosivat kuin pieru saharaan.
Surullinen tarina. Vuohelan herkku on tullut tutuksi, parhaat gluteenittomat leivinnaiset Suomessa.
Omituista olisr, että jätti kaupassa itselleen sen Hartolan kahvilan. Ihan sama miten hyvällä paikalla se on Hartolassa. Suurin osa ihmisistä ei ole koskaan käynyt eikä tule käymäänkään Hartolassa. Potentiaalisten asiakkaiden määrä on rajallinen. Ei edes tule mieleen mitään turistirysää siinä lähellä.k
Vuohelan Herkku on kuuluisa brändi gluteenittomilla markkinoilla. Jos ei niitä käytä, ei brändikään ole varmaan tuttu.
No juuri pienet leipomot kannattaa just nyt myydäkki jos joku ne vaan ostaa
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ilmeisesti yrittäjän mielestä Fazerin olis pitäny harjoittaa jotain hyväntekeväisyyttä?
Luitko edes koko juttua? Tahallaan vetkuttelivat ja kaikki alkuperäiset lupaukset katosivat kuin pieru saharaan.
Tottakai kun näkivät ettei yrittäjällä ole muuta mahdollisuutta. Olisi kannattanut alunperinkin myydä sitä koko höskää kahviloineen ja tehtaineen. Kauppa se on joka kannattaa. Kuuleeko joku, että on mahdollista rehellisesti ja moraalisesti muita polkematta rikastua?
Oli konkurssikypsä jo ennen yrityskauppoja. Olisi sitten ollut myymättä, ostaja tarjoaa mitä tarjoaa ja myyjä päättää, myykö vai ei.
Vierailija kirjoitti:
No juuri pienet leipomot kannattaa just nyt myydäkki jos joku ne vaan ostaa
Eihän niitä kannata ostaa. Niin raaka-aineen kuin energian hinnannousu pitää huolen siitä, että pikku kilpailijat kuolee muutenkin.
Aika ihme uutinen. Myynnissä sössitty lähes kaikki mahdollinen ja sitten voivotellaan miten kävi.
Olis nyt avattu enemmän omistus ja johtokuvioita ym niin olis saanu paremman kuvan miten asiat johti moiseen lopputulokseen. Nythän vaan vanhaa naista kiusattiin.
Reseptioikeudet ym olisi pitänyt myydä erilliselle yhtiölle ja sen jälkeen vasta kauppa tai konkkaan. Tuohan tuon arvokkain osa ilmeisesti oli vaikka omistajat ilmeisesti luulivat kiinteistöä arvokkaimmaksi.
Resepteillä sen pitkäaikaisen laskutus sopimuksen olisi luultavasti varmistanut paremmin kuin kiinteistöllä, sillä ilman reseptejä konseptihan olisi toimimaton.
Yrityskauppoihin kannatta ihan oikeasti ottaa asiansa osaava juristi mukaan. Varsinkin tuollaisessa asetelmassa, pikkuliike-iso kansainvälinen yritys. Jos ei osaa, eikä ymmärrä, ei oikein mitään voi. Ikävää, mutta jos joku muu yritystään myyvä nyt ottaisi vaikka opiksi.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008265692.html