Nancy Pelosi matkustaa Taiwaniin huomenna!
Huomenna tiistaina, suurinpiirtein tähän aikaan Suomen aikaa, eli noin kello 18.00 Nancy Pelosin on määrä saapua Taiwaniin! Asiasta uutisoi CNN sekä tunnettu mediayhtiö Bloomberg. Kiina on toistuvasti varoittanut, että se ryhtyy toimiin jos Nancy vierailee Taiwanissa. USA haluaa ilmeisesti katsoa nyt tämän kortin, eikä aio enää nöyristellä Kiinan edessä.
Kommentit (10)
Tuo Pelosi on kyllä kans yks pelle. En ymmärrä miten tuollainen tyyppi on päässyt nykyiseen asemaansa. Koko ajan tekee pörssissä kauppaa sisäpiiritiedoilla, jotka saa kongressin kautta. Isoa tiliä tekee koko ajan itelleen laittomasti. Jotenkin korruptoitunutta menoa. Ei hyvää mainosta demokraateille.
Se on sitten kolmas maailmansota siinä.
Jenkit haluaa sotaa hinnalla millä hyvänsä. Palstan sotahullut ovat tyytyväisiä.
Tämä on tätä diktatuurien lätinää. Samalla tavalla Venäjä uhkaa ryhtyä toimiin ja Pohjois-Korea se vasta ryhtyykin toimiin. Eikös se ole hyvä asia kun joku ryhtyy toimiin?
Hienoa, jos totta! Taiwan on vapautensa ansainnut ja Suomenkin pitäisi omaksua tiukempi asenne Kiinaan. Alkajaisiksi ne propagandapandat pitäisi hakea Ähtäristä ja laittaa paluulennolle. Niistä maksetaan miljoonavuokraa Kiinalle.
Hyvä, ei kuulu Kiinalle pätkääkään missä ihmiset matkustaa ja vierailee.
Miksi se sinne edes menee? Tai mikä on virallinen syy matkalle? Epävirallinen taitaa olla kolmannen maailmansodan lietsominen?
Diktaattoreille ei pidä antaa periksi. Tässä Yhdysvallat tekee mielestäni oikein. Ei Kiina voi sanella missä yhdysvaltalainen poliitikko vierailee. Siihen ei pidä alistua. Muuten saa alistua koko ajan jatkossakin.
Tässä on linkki Bloombergin julkaisemaan uutiseen. Suomen mediat ovat hiirenhiljaa asiasta. https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-08-01/pelosi-plans-to-visi…