mistä voisi johtua lapsen verenvuoto nenästä?välillä jopa ihan yhtäkkiä saattaa alkaa vuotamaan
Kommentit (7)
minulla oli lapsena myöskin ko. ongelma, verta tuli usein ja toisinaan sitä tuli sitten todella kunnolla, esimerkiksi vuosi molemmista sieraimista yhtäaikaa ja osa verestä tuli jo suunkin kautta ulos ja saattoi valua miltei tunnin yhtäsoittoa.
Isälläni on myös ollut samanlaista taipumusta, ja nyt sitten pojallani sama taipumus. Hänellä ei onneksi ole vielä tullut verta koskaan kovin paljoa, riittää ihan yksi pala talouspaperia ja vuotaa ehkä 5 min. maksimissaan.
Samoin raskaana ollessani. Mulla ei ole kovin korkea hemoglobiiniarvo, ei lapsena eikä nytkään. Tiedän tapauksen, jolla nenäverenvuotoa tuli ihan järkysti, tarvittiin pyyheliinoja vuotoa estämään. Mutta ei hälläkään kaiketi sen kummenpaa tautia vuodon syynä ollut.
Taitaa olla enemmänkin urbaanilegenda tuo suonten heikkous.
ja sitä tuli kerralla PALJON. Kolme kertaa suoni nenästä poltettiin kiinni, kun vuoto ei muuten loppunut. En tiedä, tehdäänkö sellaista vielä. "Lääkkeeksi" rautatabletteja ja jotain salvaa nenään, jonka oli tarkotus vahvistaa limakalvoja. Veren hyytymistekijäkin testattiin, mutta se ihan normaalisti hyytyi. Nykyäänkin verta tulee helposti, mutta loppuu melkein heti. Enpä tiedä, miksi sitä sillon lapsena tuli tuntitolkulla???
myös vuoti pienenä verta todella helposti nenästä, yksi lapsista on perinyt tän ominaisuuden. Meillä asiaan on auttanut nenäsumute, tytöllä ainakin on niin kuivat nenän limakalvot että se lienee suurin syy verenvuotoon.
ja vuoto kestää muutaman päivän, suosittelen lääkärissä käyntiä. JOs tulee jonkin verran ja tyrehtyy ja tulee esim viikon parin päästä uudelleen niin sitten ei hätää. Mainitse vaikka terkkarissa.
Jos tulee vähän kokoajan ja kestää siis jonkun päivän, voi olla kyse alhaisesta hempasta, joka taas voi johtua jostain vakavemmasta jutusta.
Muita syitä; anemia, muut veriongelmat (lähinnä hyytymisessä), allergia jne.