Systeemistä irrottauminen ja sen valmistelu
Olen nyt valmistautunut pikkuhiljaa reilun vuoden ajan, irrottautumaan systeemistä tarvittaessa. Eli jos tilanne menee niin huonoksi, olen valmistautunut elämään tarvittaessa yhteiskunnan ulkopuolella. En halua kuulua siihen yhteiskuntaan, jota nyt kaavaillaan, enkä halua joutua tilanteeseen, jossa minulla ei ole vaihtoehtoja.
Oletko sinä valmistautunut materiaalisesti ja henkisesti olemaan vapaa jatkossakin?
Kommentit (6)
Ei ole mitään syytä että haluaisin.
Tervemenoa kuitenkin, vaikka routa porsaan varmaan kotiin ajaa.
Jokaisen olisi hyvä miettiä että haluaako kuulua yhteiskuntaan hinnalla millä hyvänsä. Minä en halua.
Mutta miten pääset esim lääkäriin jos tarve vaatii? Tai jos olet esim tyypin 1 diabeetikko tai reumaatikko, miten muka selviäisit metsässä talven eristyksissä muusta maailmasta?
Hankalaa, koska esim. kiinteistöt ovat rekistereissä ja sitä kautta selvitettävissä. Ilman pankkitiliä pärjää, jos vaihtotavarat ovat relevantteja.