Olen noin 99% varma ettei Olkiluoto 3 käynnisty vielä joulukuussakaan merkittävään sähköntuotantoon. Ihme jos tuo romu käynnistyy koskaan
Suomen poliitikot on munanneet pahasti, sanon nyrkkiin pusertunut käsi taskussa:(
Kommentit (8)
On sen verran kallis laitos, että pitää saada sähköntuotantoon. Vaikka edes hiukan tekisi sähköä. Pienikin määrä sähköä on kuitenkin edes jotain tänä pula-aikana.
Samaa mieltä. Tuosta romusta ei toimivaa enää saa millään. Tuolla summalla oltaisiin saatu useampi toimiva ydinvoimala kun meidän ammattilaiset olisi osannut ostaa oikein. Ei olisi pulaa sähköstä nyt.
Tässä maailmantilanteessa saisi jo asettaa tuntuvia uhkasakkoja kun asiat ei ala toimia.
Onko kenelläkään tietoa kuinka monta aurinkopaneelia saisi mahtumaan OLkiluoto 3 katolle? Sitten vaan valtakunnanverkkoon tuottamaan sähköä.
Olisi jotain hyötyä rakennuksesta.
Ideaani saa käyttää. En vaadi rojalteja aurinkosähkön tuotannosta, vaikka minun ideani onkin.
Uskoisin että maapallolla on vielä asiantuntijoita ja materiaaleja. Jos siis jotain yritetään saada toimimaan. Siis muualla kuin itänaapurissa tällä kertaa. Varmaan turvallisuusasiat pitäisi varmistaa uudelleen, kuten aina tapana, koska maailmantilanne tämä.
Vierailija kirjoitti:
Voihan olla, että saavat jotenkin kursittua kokoon siihen malliin, että voi alkaa tuottamaan rampana edes hiukan sähköä?
Eipä taideta ydinvoimaloita ajella rampana kiikun kaakun toimivina. Ne joko toimii tai ei toimi.
Tunarit valitsi reaktorityypin, josta ei ollut aikaisempaa kokemusta. Jos Olkiluoto 3 olisi valmistunut ajallaan, niin se olisi ollut maailman ensimmäinen EPR-reaktori.
Voihan olla, että saavat jotenkin kursittua kokoon siihen malliin, että voi alkaa tuottamaan rampana edes hiukan sähköä?