KESKENMENO, millaisia kokemuksia teillä on?
Erityisesti silloin, kun kohtu alkaa itsellään vuotamaan - onko kaikki tullut itsellään ulos vai onko vielä pitänyt tehdä kaavinta?
Miten pitkään on vuoto jatkunut?
Milloin ensimmäiset kuukautiset keskenmenon jälkeen?
Olisin todella kiitollinen kokemuksista!
Täällä on keskenmeno juuri niin sanotusti päällä; olen jo viikon verran vuotanut (runsaasti) ja tänään on ollut aika paljon kipuja ja vuodon mukana tullut ulos hyytymiä. Jospa se tästä.
Kommentit (2)
Eli vuoto alkoi vuto pienenä tiputteluna mutta se ei muuttunut missään vaiheesa reiluksi vuodoksi. Lääkärissä todettiin lopulta, että kyseessä keskeytynyt keskenmeno.
Päädyttiin lääketieteelliseen tyhjennykseen ja sepäs aiheuttikin massiivisen verenvuodon. Jouduin palaamaan saman päivän iltana sairaalaan. Vuoto oli niin rajua etten voinut tehdä muuta kuin istua vessassa. Hemoglobiini tippui 70.
Koska vuotoa oli paljon ja hb laski noin alas minulle jouduttiin tekemään vielä kaavinta, koska kaikki raskausmateriaali ei ollut kuitenkaan poistunut kohdusta ja lääkinnällistä kaavintaa ei uskallettu jatkaa.
tämän aiheen keskusteluille. Sieltä todennäköisesti löytyy kokemuksia enemmänkin.