Kuinka paljon kirppikselle tavaraa kerralla?
Jos mitataan vaikka ihan perus S-kaupan muovikassissa, niin montako muovipussillista vien kerralla kun myynti aloitetaan? En pääse täydentämään kuin 5 päivän päästä aloituksesta.
Tänään minun täytyy kuitenkin laittaa valmiiksi, kun viikonlopun olen reissussa ja maanantaina alkaa.
Kommentit (6)
Mutta kun en ole koskaan vienyt kirpparille mitään, niin en osaa arvioida pöydän kokoa.
Osaako joku arvioida vaikkapa normaalinkokoisissa kestokasseissa mitattuna?
Pelkään, että vien liian vähän, kun ei tätä nyt niin hirveästi ollutkaa tätä myytävää.
Että alanko viellä kaivelemaan varastosta lisää.
ap
Ota mukaan niin paljon kun saat vietyä ja kun pöytä on sopivan täysi viet loput kotiin. Ei ole vaikeaa.
Vie alussa vain vähän. Liiian täysi hylly on luotaantyöntävä ja samalla osaat arvioida. Käyt sitten heti seuraavana päivänä täydentämässä. Henkarivaatteita n. 10 kpl. Kenkiä n. 5 paria. Ap, kun hinnoittelet, laita tavara tyhjälle pöydälle kotona. Käytä pöydästä hyllyn kokoinen tila ja katso, että tavaroille jää vähän tilaa. Tee näin ajatellen hyllylilstä kerrallaanxhyllyjen määrä ja pakkaa sitten kassiin ja laatikkoon. Kirppareitakin on niin erilaisia, eri tavalla tehtyjä hyllystöjä, että määrää on ulkopoulisten vaikea arvioida. Mutta mitä ei yleisö hyllystä näe, sitä ei yleisö osta. Sillä periaatteella.
Pöydän koko löytyy yleensä kirpparin nettisivuilta. Tai soita ja kysy.
Kestokassillinen vaatteita ja toinen muuta sälää, jos siis on pöytä+rekki.
Näin meillä ohjeistettiin asiakkaita aloittamaan myynti.
Silleen että pöytä ei liian täynnä ja kaikki pöydällä sekaisin päällekkäin että niitä pystyy katsomaankin. Jos siinä myös vaaterekki niin vaatteet reikiin. Pöydälle siististi pinoon muutama. Kirjat niin että ei kaadu pöydälle kaiken päälle.