Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

6-v. osaa r-äänteen, muttei käytä sitä puheessa. Mikä neuvoksi?

Vierailija
25.04.2010 |

Oli menossa r-kouluun (puheterapia), mutta oppikin r-äänteen hienosti kotiharjoituksin, joten koulua ei katsottukaan tarpeelliseksi. Nyt ongelmana on, että korvaa puheessa edelleen r:n l:llä, jos ei erikseen muistuta asiasta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

keksi joku palkinto minkä saa esim. jäätelöä jos on sanonut ärrää kivasti tms

Vierailija
2/4 |
25.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsesi väärin sanomia r-sanoja oikeassa muodossa heti perään? Niin että lapsi pysähtyy miettimään ja huomaa virheensä. Hyvässä hengessä, ilman paineita. Luulisi että alkaa pian käyttämään r-kirjainta ihan huomaamattaan. =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laittakaa lappu seinälle, johon viiva aina kun lapsi tuota äännettä käyttää. Kun viiruja on tarpeeksi, saa palkkion.



Sopikaa keskenänne, mikä palkkio on ja paljonko siihen vaaditaan. Esim, rahapalkinto (centti joka ärrästä). Euro siis sataa ärrää kohti ei ole paha. Ja siis kaikista ärristä saa tuon viirun.



Tällä keinoin puheterapeutin mielestä äänne jää puheeseen jossain vaiheessa automaattisesti. Alkuun pitää siis aktiivisesti muistuttaaa.



Meille sanottiin myös, että tätä tehdään intensiivisesti esim. 10 päivää, sitten tauko. Viikon tauon jälkeen taas 10 pvn treenit jne.

Vierailija
4/4 |
25.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on siihen kypsä. Niin on käynyt meidän lasten kohdalla, kenellä r, kenellä s, yhdellä k, mutta kaikki oppivat puhumaan "kunnolla" vähän ennen kuin aloittivat koulun.