Miltähän niistä venäläisistä sotilaista aikanaan tuntuu palata kotiin, jos selviävät?
Oletetaan, että nämä eivät olisi sotarikollisia vaan vaikka ihan normaaleja sotilaita. Miltähän tuntuu palata tuon reissun jälkeen kotiin? Tappiot toisen maailmansodan suuruusluokkaa, kuolema pyyhkinät kavereita oikealta ja vasemmalta, ampua on pitänyt että itseä ei tapeta.. ja kun menet kotiin, kukaan ei tiedä mitään. Ketään ei kiinnosta. Voipi olla, että näillä saattaa alkaa nuppi paukkumaan ja nämä saattavat myös suunitella kapinaa koska heitä kohdellaan kuin roskaa.
Kommentit (2)
Varmaan samalta, kuin partisaaneista, jotka tappoi lapsia Suomessa sodan aikaan. Voi tulla toistakymmentä kiloa rinukoita rintaan ja ilmaiset sanatoriot, mutta itseään ei pääse pakoon ja tärpätti maistuu.
Jos hyvin kävisi, tajuaisivat että ovat tulleet kusetetuiksi ja aloittaisivat sotilaallise kapinan omissa maakunnissaan (maaltahan ne kaikki on).