Itse pistettävät lääkkeet! Pitäisi tökätä piikki mutta En halua pistääää.... Ahdistus ja paniikki!!
Voi video. Mun pitäisi tökätä lääkepiikki itseeni mutta ahdistaa, en tahdo. Huhhuh. Miten voikin olla niiin vaikeaa??!
Kommentit (15)
Minusta on helpompaa kun joku toinen pistää. Onko ap sinulla joku luotettava, jonka voisit antaa tehdä pistämisen? Jos ei ole, sitten pitää vaan tsempata itsensä siihen, että on pakko.
Itse jouduin viime vuonna pistämään vatsaan itseäni kymmenen kertaa. En pitänyt siitä mutta jotkut joutuvat pistämään joka päivä.
Onko kyseessä ns. napapiikki vai jokin muu? Osaatko eritellä, mikä siinä erityisesti ahdistaa? Voisitko saada apua pistämiseen esimerkiksi terveyskeskuksesta?
Pistäminen on ihan helppo, ärsyttävintä on laittaa välineet valmiiksi ja vetää lääke ruiskuun jne. Ja pistän lihakseen, en edes rasvakudokseen.
Leikkauksen jälkeen piti aikansa pistellä jotain veritulppaa ehkäisevää. Olisiko ollut nimeltään Klexane. Vatsan alueelle ei voinut pistää, joten puristin reidestä sen mitä pystyin koholle ja tuiks. Pistin vaan menemään kummemmin ajattelematta.
Jollen olisi itse rohjennut pistellä, olisi varmaan miehen pitänyt toimia piikittäjänä.
Isälläni pistoksia antoivat ensi alkuun kodinhoitajat, mutta hän onkin liki 80-vuotias. Äiti sitten opetteli samalla. Arastelivat, että jos osuus suoneen tai neula katkeaa tai...
Mun pitää pistää klexane aina ennen pitkiä ajomatkoja. Ensimmäisellä kerralla yritin kerätä rohkeutta, huusin, märisin, kirosin. Mies oli vähän järkyttynyt. Lopulta tunti meni että kykenin. Nykyään lasken kolmeen ja silloin on ehdoton pakko pistää. Eipä se oikeasti tunnu miltään (jos hitaasti ruiskuttaa).
Eihän tuo Klexanen pistäminen ole hyttysenpistoa kummempi.
Pyydä resepti Emla- voiteseen, puuduttaa sopivasti ihon pinnan. Lapsille laitetaan usein lääkärissö kun halutaan ettei tule piikkikammoa.
Teet sen nyt vaan itse. Kahdessa päivässä olet tottunut siihen eikä pistäminen tunnu enää yhtään missään, siis ei hirvitä tai pelota. Sen tekee nopeasti ja rutiinilla.
Älä missän nimessä ala siihen että joku toinen pistää. Se pitää opetella ITSE.
Huh. Tein sen. Ei se ole yhtään kamalaa sitten kun sen tekee, mutta hirvittää vaan ajatus ja alku hommassa, jotenkin melkein paniikkiin vetää kun ottamisen ajankohta lähestyy.
Hyvä me kaikki jotka moisia lääkepiikkejä joudumme käyttämään 🥳
Pääkoppa oli vastaan, mutta Klexanen pistos ei ainakaan edes tunnu miltään.
Mitä lääkettä sä joudut lihakseen pistämään?
Vähän kuule epäilen nyt asiaa.. yleensä itsepistettävät lääkkeet on ihon alle.
Minä pistän vatsamakkaraan, tiukasti napakka ote makkarasta ja tulkkaus. Usko tai älä, en edes tunne piikkiä. Minulla semmoinen valmis kynä, helppo.