Mitkä asiat painaa eniten siinä minkälaista työtä haluat tehdä ja minkälaisessa työpaikassa olla?
Voisitko tehdä jotain paljon koulutustasi alempaa perustyötä vain sen rakua että se on stressitöntä ja työporukka on huippuhyvä?
Vai onko tärkeintä se että teet haastavaa arvostettua työtä. Sillä minkälaisia esim työkaverit on, ei ole mitään merkitystä?
Mitkä asiat on niitä millä on eniten merkitystä?
Kommentit (7)
"Alempitasoista" hommaa voin tehdä jos se on mielekästä ja hyvä palkka.
Nykyisessä ok palkkataso (3500/kk), mutta kauhea kiire kokoajan.
Huvipuistohullu kirjoitti:
Tärkeintä on, että tykkää työstään, muulla ei niin väliä!
Mulla olis sulle just semmosta työtä. Palkkaa en vain voi maksaa, mutta saat vapaasti määrittää työajat ja lomat kyllä.
Vierailija kirjoitti:
Huvipuistohullu kirjoitti:
Tärkeintä on, että tykkää työstään, muulla ei niin väliä!
Mulla olis sulle just semmosta työtä. Palkkaa en vain voi maksaa, mutta saat vapaasti määrittää työajat ja lomat kyllä.
Kuule mulla on sellainen työ jo, ja saa jopa palkkaakin! :D
Teen assarin töitä, vaikka olen insinööri. Syy se, ettei tartte osallistua palavereihin eikä asiakaspalvelua ole juurikaan. Työhöni kuuluu myös vähän suunnittelutyötä ja palkka on 500 euroa parempi kuin assareilla, eli vastaa junori-inssin palkkaa, keskimäärin. Naisilla ei kuulemma ole kunnianhimoa, ihan sama. Valintani on oikea, sillä pitkälle pärjännyt samanikäinen serkkuni oli vasta äskettäin pitkällä sairauslomalla. Mahdollisimman vähän ihmisten kanssa tekemisissä oloa. Etätöihin ei työnantaja ole innostunut ja toisaalta mulla on työolosuhteet, jotka on vaikea järjestää kotiin. Koska kyseessä on rakennusala suurissa projekteissa, mulla on sellaiset näytöt, joista näkee kunnolla hehtaarihallit kerralla ja niitä ona kaksi.
5 lisää, että talon sisällä on toki paltsuja, mutta mun ei tartte puuttua asiakaspalavereihin, tärkeämmät inssit hoitaa ne ja ilmiottaa mulle mitä on tehtävä. Kyllä mulle tekemistä riittää. Tekninen dokumentoija voisi olla kyllä työnimikkeeni, sillä sitä hommaa teen paljon. Aika simppeliä kuitenkin, valmiisiin pohjiin muutaman asiakkaan nimen ja joitakin muita tietoja. Laskentatöitä teen sellaista, mikä on oikeaa inssin työtä ja lisäksi olen sihteeri, mutta sihteerit ei meidän alalla kirjoita yleensä pöytäkirjoja, ainoastaan tekee pdf:t niistä tarvittaessa.
En, vaan tylsistyisin. Samalla huomaan kyllä, että epänormaali työ aiheuttaa todellisuusvääristymää muuhun maailmaan nähden ja perspektiivi asioihin on täysin toisenlainen kuin tavallisella duunarilla/AMK-"korkeakoulutetulla". Oma työ on todella pikkutarkkaa ja tilaaja-tuottajamalli perustuu kivenkovaan luottamukseen. Tämä näkyy niin projektien toteuttamisessa kuin kommunikaatiossa.
Tärkeintä on, että tykkää työstään, muulla ei niin väliä!