Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

9.lk päättötodistuksen keksiarvo

Vierailija
04.06.2022 |

Onko mielestänne 8.3 lukuaineden keksiarvo huono?
Pelkään etten pääse yhteishaussa mihinkää vaikka keskiarvo onkin mielestäni ihan ok, kun hakemiini paikkoihin pääsee soveltuvuuskokeiden pisteillä jotka menivät huonosti.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaffa.

Vierailija
2/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole koko todistusta,jäi koulut kesken.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni ei koskaan ole ollut noin hyvää todistuksen keskiarvoa. Mutta olen suorittanut maisterin tutkinnon. Eli sanosin,että enemmän kuin keskiarvo yhdeksännellä luokalla on halu ja valmius tehdä töitä omien unelmiensa ja haaveidensa eteen. Minulla oli haave päästä opiskelemaan yliopistoon "omaa alaani". Pikkuveljelläni on aina ollut paremmat arvosanat kuin minulla oli halu päästä jatkamaan opiskelujaan ammattikoulussa "omaa juttuaan" ja sen hän teki. - Toki haki ja pääsi sen jälkeen korkeakouluun mutta aika näyttää tuleeko koskaan sieltä (ns) valmistumaan kun on "jo" opintojen aikana päässyt liian hyvin työn ja rahan makuun. En todennäköisesti koskaan tule saavuttamaan samaa elintasoa kuin hänellä on. 

Vierailija
4/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta tuo on hyvä keskiarvo. Luin kyllä nyt Hesarista, että vihdoin on tajuttu, että eri koulujen arvostelut ovat erittäin epätasa-arvoisia keskenään, että jossain saa kymppejä ja jossain ei. Ei meidän koulussa saanut kymppiä mistään kuin poikkeustapauksessa, että luokalla ei yleensä ollut kellään kymppiä tietyssä aineessa. Samaan aikaan muista kouluista tuli koko ajan oppilaita, joilla oli kymppi keskiarvona.

Nämä lapset jotka tulevat kouluista missä saa helpolla hyvät arvosanat pääsevät lukioon ja ihmettelevät kun kursseista tuleekin huonoja arvosanoja, koska entinen koulu arvosteli liian lepsusti.

Siksi onkin hyvä, jos on soveltuvuuskokeet. 

Älä nyt huolehdi. Kyllä asiat järjestyvät parhain päin. 

Onnea valmistumisesta peruskoulusta! Itse katsoisin tuollaista todistusta vaikkapa työnantajana, että se on hyvä.

Vierailija
5/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos pääset sinne minne haluat, keskiarvollasi ei ole mitään merkitystä. 

Vierailija
6/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin kuin siellä todistuksessakin lukee, niin 8 tarkoittaa "hyvä". Yli 8 on vielä parempi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

jos pääset sinne minne haluat, keskiarvollasi ei ole mitään merkitystä. 

Onhan se tietysti vähän hulluakin, että Suomessa on alueita, joissa vaikka sitten lukioon vaaditaan vähintään kahdeksan pinnassa oleva keskiarvo ja toisia, joissa pääsee oikeastaan lähes jokainen, joka haluaa aloittaa opinnot ao. lukiossa. - 15-16 kesäinen on kuitenkin vielä aika nuori muuttamaan omilleen, vaikka lukioiden erikoistuessa ja ylppäreiden arvosanojen painottaminen myöhemmissä opiskelupaikka valinnoissa, lukioiden keskittämien yhä isompiin komplekseihin ja pienten lukioiden alasajo johtanee siihen, että yhä useampi 15-16 vuotias muuttaakin omilleen. - - -Sivuutan nyt ne kaikki haasteet joita vastaavasti on niillä nuorilla edessä, jotka haluavat hakeutua jatkamaan opintojaan ammattikoulussa peruskoulun jälkeen.

Vierailija
8/8 |
04.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keksi sisältää runsaasti hiilihydraatteja, mutta tarkkaa arvoa en osaa sanoa.