Avioliitto tuntuu kovin raskaalta
Puolisoni on kovin huonotuulinen ja näkee jatkuvasti lähinnä uhkia ja ongelmia. Hän mököttää usein, nukkuu paljon, on ehkä masentunut. Kotitöitä hän tekee yhä vähemmän, ja osallistuminen lasten asioihin on myös vähentynyt. Olen tätä katsellut vuosia, eikä varsinaista parannusta ole ollut. Joskus omalla lomallaan hän saattaa rentoutua, muuten on kireä vähintään monta kertaa viikossa.
Totta kai mietin eroa, mutta toisaalta koen sitoutuneeni tähän aviolittoon voimakkaasti. Rakastuin ihan aidosti aikanaan, ja hyviäkin asioita on ollut. Hänellä oli myös enemmän energiaa nuorempana. Mietin kuopuksen etua. Pohdin, olisiko nuorimmalle lapselle parempi, että pysymme yhdessä. Muut lapset ovatkin jo muuttaneet pois kotoa.
En inhoa enkä vihaa puolisoan, mutta tuntuu, että olisin iloisempi ja vapaampi olemaan oma itseni ilman hänen kanssaan arjen jakamista.
Kommentit (6)
Tuo aloituksesi vaikuttaa siltä että olet jo eronnut. Ainoastaan kuopus yhdistää teitä.
Oletko koittanut kysyä mikä hänellä on?
Joskus se on sille toiselle osapuolellekin helpotus, jos liitto päättyy. Vanhempani erosivat noin 30 vuoden avioliiton jälkeen, ja isäni otti asian erittäin raskaasti. Meni muutama vuosi, ja hän sekä raitistui että parantui masennuksestaan. Liitto ei ollut hyväksi kummallekaan, vaikka varsinkin isälleni oli vaikeaa päästää irti. Nyt hän on ollut jo 10 vuotta juomatta ja ilman mielenterveysongelmia. Välit kaikkiin sisaruksiin paitsi yhteen ovat korjaantuneet, mitä tuskin olisi tapahtunut ilman vanhempieni eroa.
Tämä on tietysti vain yksi kokemus, ap:n tilanteesta en tiedä mitään.
Vierailija kirjoitti:
Oletko koittanut kysyä mikä hänellä on?
Olen kysynyt. Ei oikein itsekään tiedä. Pitää parisuhteessa ja perheessä normaalina asioita, joita minä en pidä normaaleina.
Outoa että jotkut.ovat tuollaisia. Ei tule muuttumaan. Jos kysyt miksi, et saa vastausta.
Kuulostaa tosi lohduttomalta. T. Ikisinkku