Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

1v lahjaksi +18kk lelu?

Vierailija
22.02.2010 |

Etsiskelin 1v lahjaa, ja huomasin, että suuri osa pikkulasten leluista oli eli 1½-vuotiaille. Onko teistä tyhmää antaa tällainen 1v lahjaksi? Löysin mm maatilajunan, jota voi työnnellä, kyydissä eläimiä ja pitää hauskoja ääniä. Olisi minusta ihana lahja 1v:lle mutta ihmettelen tuota ikäsuositusta, kokevatko lapsen vanhemmat ikävänä jos tuodaan isommille suunnattu lelu..

mitä mieltä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi sai jo vajaan vuoden ikäisenä joululahjaksi 1,5 vuotiaille tarkoitetun lelun tai pari. Mun mielestäni ei ollut mikään ongelma. Vuoden ikäinen on kuitenkin kaikkein kiinnostunein naruista, paperista ja lahjan pakkauspahvista, eikä osaa harmistua, jos ei vielä ihan osaakaan leikkiä itse lelulla. Eli meille olisi kelvannut hienosti, puoli vuotta kuluu äkkiä ja kiva, että leluja on vähän jo valmiiksi. (Jos lapsella on nyt synttärit, niin seuraavaan "lahjomisaikaan" eli jouluun on kuitenkin melkein vuosi, eli tuota lelua ei voisi ostaa ns. oikean ikäisenä lahjaksi kuitenkaan.)



Ikäsuositus kuulostaa minusta olevan ihan kohdallaan. Meidän kohtalaisen motorisesti näppärä vuodenikäisemme ei oikein vielä osaisi tuollaisella leikkiä. Se junan työnteleminen on vielä liian vaikeaa, mutta hauskat äänet tietty kiinnostavat.

Vierailija
2/5 |
22.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne leluissa olevat ikäsuositukset on vain valmistajan "suuntaa antavia" ehdotuksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostaa oikein mainiolta lahjalta...



yleensä hyvät lelut on just tota +18kk ikäsille tarkotettuja.. pienemmille ei oikein ole sit kun vauvaleluja tai pehmoja.. ja vauvalelut jää hyvin usein vauva-aikaan aika äkkiä.



tosin vaikka lelussa olis merkintä 3+ niin sekään ei tarkoita etteikö alle 2v osaisi sillä leikkiä.. esim brion hella, meillä vähän vajaa 1,5v sai joululahjaksi hellan kun tykkäsi hellaleikeistä, ja siinä merkintä 3+..



ja jos ei 1v osaa vielä sillä maatilajutulla ajella niin pian varmasti oppii ;)

Vierailija
4/5 |
22.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi kasvaa nopeasti ja kohta jotkut on liian lällyjä. Hyvä että on "kasvuvaraa".



äiti jolla 15 kk vanha tytär

Vierailija
5/5 |
22.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensa, mutta ei tietenkaan aina, lapsi, joka ei ole esikoinen, on yleensa kiinnostunut vahan "vaativammista" leluista.



Meilla kuopus ei oikeastaan ikina leikkinyt vauvaleluilla. Kuopus on nyt 1,5v ja tykkaa tyonnella esim. nukenvaunuja, mista taas isosisko kiinnostui myohemmin.