YLE: Kiina ei anna asukkaiden sairastaa koronaa pois. Lock down jatkuu kuin olisi edelleen vuosi 2020. Pandemia ei etene. Mikä ihmeen järki tässä on?
https://yle.fi/uutiset/3-12412025
Esimerkiksi Brasiliassa sairastettiin korona jo 2020. Ruotsissakin melkein yhtä nopeasti ja nyt Suomessakin voidaan elää normaalisti eikä siitä huolimatta täällä ole koronaongelmaa.
Kiinassa korona raivoaa, vaikka ihmiset on teljetty koteihinsa. Siellä ihmisillä ei ole sairastetun taudin tuomaa suojaa.
Mikä järki tuossa Kiinan taktiikassa on? Turhaan pitkittävät epidemiaa.
Kommentit (22)
Kyse ei - kuten muuallakaan maailmassa - missään vaiheessa ole ollut koronasta, vaan väestön tottelevaisuuden testaamisesta ja demokratiapyrkimyksistä rankaisemisesta. Nythän Kiinassa tarkoituksella näännytetään ihmisiä nälkään koteihinsa, kun edes ruokaa ei saa mennä hankkimaan.
Kiinassa ei olekkaan kyse järjestä vaan virkanatsien vallantunteesta :D
Hong Kongissa tuli pari kuukautta kestäneen tartuntapiikin aikana 9212 kuolemaa, kun omikron kävi koko väestön läpi. Jos Kiinassa annettaisiin viruksen levitä vapaasti, voisi väkilukuun suhteutettuna odottaa yli 1,7 miljoonaa kuolemaa. Kai tuo sitten on Kiinan hallituksen mielestä liikaa.
Oisko se, että Kiinassa arvostetaan vanhuksia? Ja vanhukset koronaan kuolevat.
Minä epäilen, että Kiina tietää viruksesta jotain, mitä me emme tiedä. Todennäköisesti karkasi laboratoriosta Wuhanista. Onko ihmisen tekemä vai ei? Tietääkö kiinalaiset jotain pitkäaikaisvaikutuksista?
Kiinassa on niin järjetön määrä porukkaa, etten yhtään ihmettele, tämä korona jatkuu siellä vielä pitkään.
Esim. myös Singaporessa on nousussa raju koronapiikki, eikä sinne suositella matkustamista tällä hetkellä.
Vierailija kirjoitti:
Minä epäilen, että Kiina tietää viruksesta jotain, mitä me emme tiedä. Todennäköisesti karkasi laboratoriosta Wuhanista. Onko ihmisen tekemä vai ei? Tietääkö kiinalaiset jotain pitkäaikaisvaikutuksista?
Tämä. Kiinalla on enemmän tietoa viruksesta. Kiina esti viruksen tietojen antamisen ulkomaisille tutkijoille.
Koronaa ei voi sairastaa pois, luulisi YLEn seuraavan luotettavia uutislähteitä?
Kiina menettäisi kasvonsa, jos nyt kääntäisi kelkkaansa. On muuten Uuden-Seelanninkin lehdistötilaisuusrintamalla ollut hiljaista läjiaikoina.
Tietävät jotain omasta bioaseestaan enemmän mitä me muut emme? Aika näyttää.
Kommunistihallinto siellä raivoaa, eikä korona.
Vierailija kirjoitti:
Koronaa ei voi sairastaa pois, luulisi YLEn seuraavan luotettavia uutislähteitä?
Joo. Ei voi sairastaa "pois". Vasta-aineet säilyy vain muutaman kuukauden ja uusiin variantteihin eivät tehoa ollenkaan.
Pandemiasta ei päästä sillä, että sen "sairastaa pois". Ikävä tuottaa pettymys, jos näin luulit.
Vierailija kirjoitti:
Tietävät jotain omasta bioaseestaan enemmän mitä me muut emme? Aika näyttää.
Minä myös epäilen tätä. On niin outoa, että virus lähti leviämään Wuhanissa, missä iso viruslabra on.
Vierailija kirjoitti:
Oisko se, että Kiinassa arvostetaan vanhuksia? Ja vanhukset koronaan kuolevat.
No nyt he kuolevat nälkään ja sairauksiin kodeissaan, kun eivät saa mistään ruokaa ja lääkkeitä.
Luulis näin maalaisjärjellä ettei tosta ole mitään hyötyä, kun joutuisivat olla sitten kodeissaan loppuelämänsä tai vähintäänkin rajat kiinni. Nääs kun se koronahan tulisi heti uudestaan jostain ulkomailta vaikka se jotenkin onnistuttaisiinkin maan sisällä "tukahduttamaan" pois.
Kiinassa tiedetään viruksen aiheuttamasta jälkituhosta enemmän kuin muut maat. Siksi siellä ollaan hyvin tiukkoja eikä minkäänlaisia höllenyksiä ole luvassa.
Kiina ei päästä maahansa ulkomaalaisia kuin todella tiukan seulan läpi. Mitä vähemmän tietoa leviää ulospäin, sitä parempi heille.
Vierailija kirjoitti:
Kiinassa ei olekkaan kyse järjestä vaan virkanatsien vallantunteesta :D
Siitäkin. Mutta joku muukin syy siinä on, että juuri Kiinassa tähän virukseen suhtaudutaan tiukemmin kuin missään muualla.
Lisää digitaalisia valvontatyökaluja ajetaan sisään viruksen varjolla.
Ei varmaan haittaa menoa Kiinassa, ihmiset tekee mitä käsketään.