Aivan täydellisen käsittämätön Youtube-kysymys - HÄH???
Klikatkaa tätä Youtube linkkiä:
https://www.youtube.com/shorts/wjjojqAMiCU
Mitä TE näette tapahtuvan, mitä siellä on, mitä ihmettä, häh, miten tuo muka on mahdollista? Selittäkää minulle, kertokaa!!!
Ja en nyt tarkoita sitä mitä siinä yhdessä videossa on. Vaan tarkoitan sitä että millainen tuo Youtube-nettisivu on. Tuossa sivussa on jotain tosi pahasti mätää. Tosi pahasti. Tsiisus.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Et ole ennen törmännyt youtuben shortseihin vai mkä sinua nyt ihmetyttää?
Kiitos vastauksestasi! Juuri tuo. Eli jokin "shorts". Täh? Ihan oikeasti, olen täydellisen kokematon tietämätön. Eli toivon että joku kertoo vähän lisää, niin ettei minun tarvitsisi olla näin pahasti pihalla. Mistä lähtien tuollaisia "shortseja" on ollut olemassa? Minun kokemukseni youtubesta: yhdellä sivulla on yksi video. Mutta tuo "shorts" taas on yksi sivu jolla on tieskuinka loputtoman monta videota. Tosi hämärää, ei mahdu mun kalloon.
Noh, minua ei haittaa se että yhdellä sivulla on monta videota. Mutta minua haittaa se että kun näen yhtä videota niin siinä videossa ei ole normaaleita "videonhallintatyökaluja". Siis en pysty paussittamaan sitä videota, laittamaan sitä videota kokoruudulle, jne. En pysty millään lailla kontrolloimaan sitä videota. Tuo on niinkuin jokin himskatin Twitter jossa video vain pyörii vaikken tahtoisi sen pyörivän! Twitterissä on surkea käytettävyys! En tahdo Youtuben olevan kuin Twitter! Youtube on VIDEOsivusto, joten siellä pitäisi jokaisessa videossa olla "videonhallintatyökalut"!
Joten kysymykseni sinulle: kun näen tuollaisessa "shorts" sivussa jonkin videon jota tahtoisin tarkastella tarkemmin, niin mistä ihmeestä minun pitää klikata jotta saisin sen videon avautumaan erikseen - saisin sen videon avautumaan erilliseen normaaliin Youtube-sivuun, jossa olisi vain se yksi ainoa video JA SIKSI SITTEN MYÖS TIETYSTI ne videonhallintatyökalut?
Siis: shorts-sivu on huono, koska siinä ei ole videonhallintatyökaluja. Miten saan shorts-sivulla näkyvän videon avautumaan normaalina Youtube-sivuna, jotta sinä olisi videonhallintatyökalut?
Vai onko nyt Youtube oikeasti menossa aina vain enemmän ja enemmän kohti Twitter-tyyliä eli aina vain käyttökelvottomampaan suuntaan? Twitterin tekninen toteutus on aivan ylivoimaisesti huonoin mahdollinen, käyttäjäepäystävällisin.
ap
Nuo shortsit on merkitty sillä sanalla joten voit välttää niiden avaamisen halutessasi. Niitä ei ole erikseen saatavilla tavallisena youtubevideona.
Vierailija kirjoitti:
Nuo shortsit on merkitty sillä sanalla joten voit välttää niiden avaamisen halutessasi. Niitä ei ole erikseen saatavilla tavallisena youtubevideona.
Ei ole erikseen saatavilla? Ei ole? Ei voi saada erikseen? Eikö? Eikö voi saada? Erikseen ei vain mitenkään onnistu? Eikö? Ei erikseen? Erikseen!!!!!!!!!
PASKA youtube.
Et ole ennen törmännyt youtuben shortseihin vai mkä sinua nyt ihmetyttää?