Päihteet ja terapia
Hei,
olen 17 vuotias tyttö, käyn nuorisopsykiatrilla ahdistuksen ja muiden persoonallisien ongelmien takia.
Koen kuitenkin että olen päihderiippuvainen, viimeisen puolenvuodenaikana koulu on alannut painaa päälle, heti jos vastaan tulee pieni vastoinkäyminen, niin juon.
Kysymys on että pystynkö puhua psykiatrille alkoholinkäytöstäni, olen juuri saanut uuden psykiatrin, kenen luona olen käynyt vasta kerran, joten ollaan vasta tutustumassa.
Haluaisin puhua psykiatrille käytöstäni, sen takia että se liittyy isona osana mun ongelmiin, en kuitenkaan halua että vanhempani tietää tästä ihan yksityisistä syistä, he eivät tiedä että käyn edes puhumassa.
Onko psykiatrilla vaitiolovelvollisuus siinäkin mielessä, että olen alaikäinen ja käytän päihteitä?
Kommentit (2)
Päihteet on terapiaa. Sehän on suomalainen tapa että kun on vaikeaa niin vedetään pää täyteen. Alkoholi kun on ainoa vaikuttava aine mitä saa laillisesti omalla luvalla.
Nyt otat itseäsi niskasta kiinni ja ryyppäät vanhempiesi kanssa viiden viikon kuurin ja mietit sitten mitä puhut terapeutille.