Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitääkö lapsilla olla näillä keleillä olla AUTOSSA villavaatteet toppapuvun alla?

Vierailija
28.01.2010 |

Vähän äimistyin, kun olin hakemassa lasta hoidosta ja tytön pukiessa pk:n täti tuli viereen äimistelemään, että etkö sä laita villapukua alle!



Minulle ei ole tullut mielen viereenkään, että automatkoilla pitäisi harrastaa kerrospukeutumista! Sehän on ihan turhaa vaivannäköä ja lapsen hikoiluttamista. Autossa pärjää hyvin, kun pistää sisävaatteiden päälle toppapuvun, kengät, rukkaset ja pipon. Ulkoilu on tietenkin eri asia - silloin puetaan villavaatteet ja muut tarvittavat lämmikkeet.



Onneksi sain heti rykäistyä päiväkodilla, että autollahan me tuosta hurautetaan!



Mites teillä muilla?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä hän tietää missä asumme (emme ihan pk:n vieressä) ja minä olen vielä viimeisilläni raskaana eli kävely ei oikein suju...



ap

Vierailija
2/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siksi olen laittanut villapuku nyt kun on ollut niin kylmä.



Jos ulkona lämpimämpi kuin n, miinus 8 haalari ja sisävaatteet riittää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainoastaan toppatakki (meillä siis kaksiosainen puku). Auto on kuitenkin lämmin, eikä siirtymät autosta kotiin tai päiväkotiin ole kuin muutaman askeleen pituisia.

Vierailija
4/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

laiteta villavaatteita automatkoille.

Vierailija
5/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

näillä pakkasilla. Ja toisaalta jos on juuri ajanut, auto ei ehdi jäähtyä siinä ajassa kun hakee lapsen päiväkodista.

Vierailija
6/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

katso ne joilla on auto parkissa kadunvarrella pitäisi olla aika pitkä johto, että saisi auton kytketty....



(ja katsos Helsingissä se on aika tavallista ja muissa isoissa kaupungeissa myös)



jos matka on vain pari kilometriä niin eihän auto lämpene ja penkit ovat tosi kylmiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerran kotimatkalla tuli peltikolari ja sitä jäätiin selvittelemään pitkäksi aikaa.



en siis jaksa laittaa kaikkia vaatteita kun on jotain -10, mut kyllä nyt näillä -25 asteilla puen kunnolla koska autokin kuullostaa käynnistettäessä siltä että jonain päivänä ei käynnisty kun nämä kelit kestävät.

Vierailija
8/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerran kotimatkalla tuli peltikolari ja sitä jäätiin selvittelemään pitkäksi aikaa. en siis jaksa laittaa kaikkia vaatteita kun on jotain -10, mut kyllä nyt näillä -25 asteilla puen kunnolla koska autokin kuullostaa käynnistettäessä siltä että jonain päivänä ei käynnisty kun nämä kelit kestävät.

mukana kumminkin, pukisin sitten jos jouduttais jossain värjöttelemään. Tosin asutaan kaupunkialueella missä aina pääsee johonkin sisään. Tällaisen syyn takia en kyllä viitsi lapsia läkähdyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jotain sattuisi ja pitäisi värjötellä pihalla. Ja kun vielä laskee tällaisten sattumusten todennäköisyyden, niin jokapäiväinen villavaatteiden tumppaaminen lapsille kaiken varalta on kyllä hätävarjelun liioittelua. :)

Vierailija
10/10 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaa muistaa se, että toimiva ja käynnissä oleva auto on lämmin. Mutta voi käydä niin, että auto hajoaa ja sitten lämpötila laskee NOPEASTI...!!!



Joka vuosi teiden varsilta "pelastetaan" perheitä, jotka ovat pikaiseen lähteneet jossain käymään ja auto hajonnut --> lapset jäätymispisteesä ohuissa vaatteissaan, joskus esim. pikainen koti-mummola-koti matka mennään niin ettei lapsilla ole edes päällysvaatteita vaikka pakkasta pihalla...!



Ja vaikka itse olisi täydellinen kuski ja auto ehdottoman varma toiminen, NIIN koskaan ei tiedä mikä rattijuoppo ajaa kolarin --> auto ryttääntyy --> pitää odotella ties miten pitkään palokuntaa --> lapsi jumittunut romuttuneeseen autoon --> ei saa pois ja paleltuminen uhkaa.



Ja kannattaa vaikka ihan itse kokeilla miten nopeaan pakkasella tulee kylmä, jos ei liiku ja seisoo "ei topattuna" pihalla paikoillaan. Ihan tyyliin farkut, kengät ilman villasukkaa, ei pipoa, ei hanskoja, toppa-/villakangastakki päällä jne. niin vilu on jo n. vartissa!







Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi neljä