Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tottuuko koira kissaan?

Vierailija
27.02.2010 |

Olen ajatellut ottaa kissan, aikuisen ja leikatun uutta kotia etsivän. Mutta vain koiran olemassaolo hiukan jännittää, että tottuuko siis koira kun ei ole kissan kanssa juurikaan ollut tekemisissä. Koira on 2vuotias.

Kokemuksia kuulisin :)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira oli heti ystävällisesti tuttavuutta tekemässä ja ei mitään ongelmaa sieltä suunnalta. Mutta kissa! kissapa ei todellakaan suvainnut koiraa samointein vaikka oli ihan pentu. Koira sai kuonoonsa monta kertaa, ei onneksi aina ollut kynnet esillä mutta nenuun tuli.



Nyt ne on mitä parhaimmat kaverit, nukkuvat keskenään ja leikkivät. Silti edelleen meidän koira on se joka hätää on kärsimässä jos niikseen tulee. Välillä leikit menee hurjaksi ja koira on se joka "itkee".



Vierailija
2/2 |
28.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tottuvan uusiin laumanjäseniin, joita omistaja kotiin kantaa. (Itselläni kokemusta mm. metsästysviettisistä vinttikoirista ja kaniineista, ja hyvin tulivat toimeen). Ongelma on tosiaan pikemminkin toisin päin, eli aikuisen kissan voi olla vaikea tottua koiraan ja hyväksyä sitä.



Itse aikanaan otin kissan, kun minulla oli kaksi koiraa ja koska kissa oli pentu se oppi vaivattomasti elämään koirien kanssa, ja hyväksyi myöhemminkin tulleen koiranpennun osaksi perhettään ja laumaansa. Mutta koiriin tottumattomalla kissalla voi mennä hyvinkin pitkään ennen kuin hyväksyy koirat. Muutimme aikanaan yhteen nykyisen mieheni kanssa ja hänellä oli kissa... no tuo mirri oli jo yli kymmenvuotias ja vaikka oli nuoruudessaan tottunut koiriin se ei koskaan sopeutunut minun koiriini ja kissanikin kanssa otti muutaman kerran yhteen, minkä jälkeen anoppi otti mirrin luokseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän yksi