Miksi arkkitehtuuri Suomessa on niin rumaa?
Luulisi vauraalla maalla olevan varaa rakentaa kauniita kerrostaloja.
Kommentit (4)
Niissä rumissa rötisköissä maksaa yksiöt alkaen 200 000 euroa, arvaa paljonko maksaisi jos olisi hyvin ja kauniisti rakennettu. Tavallinen kansalainen ei pystyisi ostamaan kun nytkin tekee tiukkaa. Olihan ne entisajan rakennukset kestäviä ja kauniita sekä ympäristöönsä sopivia ja tietenkin toivoisi samaa uusilta. Mutta vanhat arkkitehdit on kuolleet ja uusien piirustuksilla voi pyyhkiä takapuolensa.
Ei osata. Pahimpia on ne modernit tornit etenkin sellaiset joissa on lasia. Täällä ihmisillä ei tietääkseni ollut varaa ostaa niistä asuntojakaan, peruttiinko jopa joku niistä.
1900-luvun alkuvuosikymmeninä rakennettiin kauniita kerrostaloja. En tiedä mitä tyylisuuntaa ne enimmäkseen ovat – klassismia, uusklassismia, funktionalismia? Kerrostaloissa hyvä esimerkki siitä on Lars Sonckin kortteli Helsingissä.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Parempaan suuntaan on menty -70 luvun neukkulähiöistä, mutta toivomisen varaa on vieläkin. Puukerrostalojakin voisi rakentaa enemmän. Kanadaan voi suunnitella ja rakentaa 12-kerroksisia puurakenteisia kerrostaloja. Suomessa ilman erityisvaatimuksia kaksi.