Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mun lapsi ei tuo mulle yhtään iloa.

Vierailija
26.02.2010 |

Aluksi puklaili ja oli koliikkia.Nyt kun on 1,4v ei osaa kävellä kun tukia pitkin eikä syö kuin sosemaista ruokaa.Aina väsynyt taitaa ruokavalion takia olla huono hemoglobiini.Yrittänyt olen syöttää vaikka mitä mikään ei kelpaa.Mulla jatkuva stressi ja suru ollut lapsen syntymästä lähtien ja taitaa ero tulla kun vain tiuskitaan toisillemme.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsen syy se ei kuitenkaan ole. Hae sitkeästi apua lapsen terveyspulmiin, aloita nyt vaikka neuvolasta. Ja kerro myös omasta jaksamattomuudestasi.

Vierailija
2/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen lapsen kävelystä ja syönnistä puhunut katsovat kun on 1,6v neuvola.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä ei varmaan enää pitkään jatku, ja jatkossa tulet saamaan iloa ja onnea lapsesta. Ja kun oikein ajattelet, etkö ainakin joskus tunne hyvää mieltä nytkin? Kun oot saanu lapsen nukkumaan, kun lapsi hymyilee sulle, kun näätte yhdessä jotain huvittavaa ja nauratte..



Hoitaminen ja huoli on kyllä kauhean raskasta. Panee pinnan kireälle ja tulee tiuskittua. Koita kuitenkin vähentää sitä, ei paranna omaa oloasi.

Vierailija
4/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhempi tai kokeneempi nainen tai äiti, joka ikäänkuin olisi tukihenkilönäsi? Voisit puhua jollekulle ja saisit palautteen asioihin, jotka huolestuttavat tai mietityttävät. Joku auttaisi ikäänkuin äitiyden alkuun?

Vierailija
5/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhden äidin tunnen mutta hänen lapsensa syövät hyvin ja oppineet nuorina kävelemään niin hän ei tajua.Meillä näin hidas tämä lapsi.

Vierailija
6/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

se siitä helpottaa. Meillä oli tosi pahasti iho-oireinen allergikko vauva ja monet yöt tuli itkettyä ja välillä sanoin jo miehellekin että mistä mua rangaistaan kun tällasen lapsen sain.. Nyt neiti on reipas puolitoista vuotias ja ihottumat on taakse jäänyttä elämää. Tämä neiti oppi myös aikas myöhään kävelemään, 1v. ja 2kk ja kasvaa allergioidensa takia alarajoilla. Mutta kyllä se siitä. Iloitse muista hyvistä asioista lapsessasi, älä keskity pelkkiin ongelmakohtiin. Jokaisella taitaa olla omat ongelmansa. Kysele neuvolasta vinkkejä syömispulmiin, ne ovat kovin yleisiä leikki-ikäisillä. Lapsesi voi vielä hyvinkin oppia kävelemään ennen puoltatoista vuotta, meillä auttoi se kun tyttö leikki jo kävelemään oppineiden lasten kanssa. Uskaltautui sitten itsekin lähtemään liikkeelle kun katsoi että muutkin saman kokoiset kävelee jo!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos epäilet huonoa hemoglobiinia niin tee lapselle runsaasti kunnon lihaa sisältäviä ruokia, jos vaan suostuu niitä syömään. Ja pinaattia voi laittaa vaikka perunamuusin joukkoon. Kaupan purkkiruuat on mauttomia, tee mieluummin itse sen minkä jaksat. Meidän laiheliini ainakin syö kotiruokaa paljon mieluummin.

Vierailija
8/8 |
26.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos noin huonosti menee! Vaikea kuvitella ettei joku nauttisi lapsensa hyvistä hetkistä?? Mun pikkukakkosella oli paha koliikki ja valvoi kaikki yöt 3 vuotiaaksi saakka ja silti on maailman ihanin tyttö! Masu ja ihovaivoistaan huolimatta aina iloinen ja hymyilevä. 3 muullakin lapsella on ollut koliikkovaivoja muttei niin pahasti että sitä jotenkin outona pitäisi. Kaikillahan sitä on!!??



Ja lapsi syö samaa kuin muukin perhe vähän kerrallaan, noin isolla jo ihan normaali kotiruokavalio. Anna ruisleipää, marjoja ja -puuroja tms. sekä vahvaa kotiruokaa. Lihaa kuten joku muukin sanoí. Karjalaspaisti on herkkua kun silppuaa pieneksi perunan ja liemen kanssa.



Epäilen että ap makaa sohvalla ja lapsi kökkii yksin lattialla - vähemmästäkin lapsi pitkästyy! Tehkää jotain yhdessä, menkää muiden mammojen kanssa pihalle tai perhekahviloihin tai leikkipaikkoihin tai vaikka tavarataloon että lapsi näkee elämää ympärillään:D



Ps, kaikki meidän lapset on lähteneet kävelemään n 18 kuisina enkä ole koskaan ajatellut että ovat myöhässä?? Hyvin kehittyneitä ja liikunnallisia olleet aina.