Miksi monille tuulettuminen=baarireissu?
Itse olen käsittänyt tuulettumisen ajaksi jolloin tekee jotain mieluisaa ilman lapsia, eikä todellakaan välttämättä kapakkakeikka.
Tuli vaan mieleen, kun tuossa toisessa ketjussa monet puhuivat että he eivät ainakaan mitään tuulettumista eli baarireissuja kaipaa.
Kommentit (6)
ravintolassa, en esim. kirkossa tai kirjastossa
tai verovirastossa
Melkein kaikki jotka käyvät tuulettumassa baarissa, käyvät tuulettumassa myös leffassa, lenkillä, ravintolaillallisella tms.
Tämä on keskustelupalsta jossa varmaan tulee tehtyä vähän oikaisuja, yleistyksiä. Tuskin kovinkaan monelle _ainoa_ tuulettuminen on baarireissu. Selvensikö?
viittaa yleensä nimenomaan baarireissuun. Minusta se on suunnilleen synonyymi bilettämiselle. En ikinä käyttäisi sanaa "tuulettua" juoksulenkistä tai shoppailureissusta yksin. Minusta se kuulostaisi yhtä hölmöltä kun kutsua juoksulenkkiä bilettämiseksi.
Ehkä tässä on jotain alue-eroja. Merkitys tuolle tuulettumiselle on eri ihmisillä erilainen.
mutta pisti vaan tuossa toisessa keskustelussa kuinka monet väitti kiihkeästi etteivät kaipaa tuulettumista, että baarit ei ole koskaan kiinnostaneet tai että niissä on tullut pyörittyä tarpeeksi jo enen lapsia. Kuitenkin osa sitten kertoi sitten samassa viestissä että käyvät lenkillä tai leffassa ilman lapsia, mutta eivät sitten ilmeisetsi laske niitä tuulettumiseksi?
Melkein kaikki jotka käyvät tuulettumassa baarissa, käyvät tuulettumassa myös leffassa, lenkillä, ravintolaillallisella tms.
Tämä on keskustelupalsta jossa varmaan tulee tehtyä vähän oikaisuja, yleistyksiä. Tuskin kovinkaan monelle _ainoa_ tuulettuminen on baarireissu. Selvensikö?
haukutaan tekopyhäksi sekin, että käy lenkillä tuulettumassa.
Suomalaiset on juoppoja.
Mulle tuulettuminen tarkoittaa vaikka hotelliin menoa miehen kanssa, tai ravintolaan syömään tai kylpylään ihan vaan kahdestaan tai jotain sellasta. Jopa yksin shoppailu voi olla mulle tuulettumista.
Miehelleni tuulettuminen on sitä, että menee kapakkaan kaljalle kaverin kanssa. Yäk, itse en tykkää, mutta jos se on jollekin tärkeää, niin miksei :) siitä vaan.