Konsta Hietanen julkaisi viimein uutta musiikkia ja levy tulossa
Kommentit (17)
Kyllä, on upea biisi, jossa Konstan tulkinta pääsee oikeuksiinsa. Konstan haastattelu eilen Viiden jälkeen -ohjelmassa oli hyvä,
Jaahas, mainoskampanja on sitten avattu. Ettei vaan herra itse taustajoukkoineen.
Konstan ongelma on, että hän on hyvä laulaja, mutta ei mitään joka erottaisi joukosta. Ei särmää vaan sitä samaa mitä sadat tai tuhannet muut puskevat ulos.
Vierailija kirjoitti:
Tenava Tähti?
Muistakaa nyt joku mainita vielä se ilveskin
Vierailija kirjoitti:
Konstan ongelma on, että hän on hyvä laulaja, mutta ei mitään joka erottaisi joukosta. Ei särmää vaan sitä samaa mitä sadat tai tuhannet muut puskevat ulos.
Konstassa nimenomaan on särmää, kukaan näistä muista nuoremmista iskelmä-pop-mieslaulajista ei pääse lähellekään.
Huono biisi ja miks ääntä ei käytetty enemmän hyödyksi kappaleesa?
Nää sen biisit on huonoja. Tekeekö itse? Tarttis jonkun hitin. Sillä Wiskarin levy-yhtiöllä on se hyvä biisinikkari. Siltä biisi tilaukseen ja menestys myös laulajana on taattu.
Konstan aiemmin omakustanteina tehdyt biisit ovat olleet myös todella hyviä. Esimerkiksi Hullu on mielettömän hieno biisi.
Olen julkkis... Päästäkää minut julkisuuteen
Upea toinen sinkku julkaistiin eilen
Konsta Hietanen valottaa kappaleen syntyä: ”Vaikka kirjoitan monesti biisejä yksinkin niin nyt olen ottanut useamman sessiopäivän Aki Sihvosen ja Santtu Väänäsen kanssa ja tuloksena tuntuu aina olevan vähintäänkin levybiisi. Kappaleen sävel syntyi yhteistyönä nopeasti, ja kaikki halusivat tehdä siitä ison.
Sanoja kirjoitin koko päivän, ja halusin tehdä ns. isot sanat. Tuloksena oli kuitenkin kaikkien mielestä täyttä shittiä, jolloin päätin taas kerran vaan sylkäistä paperille sen mitä oli sydämellä.
Sen jälkeen sitten kirjoitin biisin puolessa tunnissa.
On ihmisiä, jotka aina asettavat muut itsensä yläpuolelle. Se on upeaa, mutta kuinka silloin itse jaksaa? Aina ei myöskään tarvitse olla vahva ja positiivinen. Olen itse vähän liikaa sellainen ”läpi harmaan kiven”- tyyppi ja minun on monesti vaikeaa olla armollinen ja ymmärtäväinen niissä hetkissä, kun toisen on levättävä tai vaikkapa surtava. Haluaisin olla yhtä ymmärtäväinen, kuin tämän laulun kertoja. Ehkä joskus vielä olen.”
Yksi jää -kappale on Konsta Hietaselle ominainen. Oman musiikin linja on vahvistunut modernin rokin sävyttämäksi vaikuttavaksi suomipopiksi. Isot kertosäkeet ja vahvat melodiat miellyttävät artistia. Vahva eläytyminen kuuluu Konstan tulkinnassa, ja miehen laaja lauluskaala häikäisi jo Tähdet, tähdet -ohjelmassa kaikki kuulijat. Omissa kappaleissaan Konsta Hietanen haluaa tuoda esille sekä herkkyyttä että voimaa. Ihmissuhteiden lämpöä ja läheisyyttä sekä karikoita ja kompastuksia käsittelevät tekstit yhdistettynä melodiseen, mutta rouheaan pop-rock-ilmaisuun on Konstalle tunnusomaista.
https://www.universalmusic.fi/2022/04/29/konsta-hietasen-koskettava-voi…
Hienoa, että vihdoinkin Suomeen on saatu Konstan kaltainen artisti. Vahvaääninen mies, upea tulkitsija, joka tekee hienoja sanoituksia.
"Mahtavinta vapun aattoa ja MEGAISO KIITOS uuden biisin palautteista! Siinä on laitettu kaikki likoon!"
https://www.facebook.com/photo/?fbid=404603368148388&set=a.208774557731…
Tenava Tähti?