Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko jollakulla olla keliakia vaikka perheessä ei ole sitä?

Vierailija
03.02.2022 |

Olen kärsinyt nyt reilun vuoden oudoista oireista.
Näihin kuuluvat anemia, löysällä oleva vatsa, vatsan turvotus sekä aftat suussa. Lisäksi olen kärsinyt silloin tällöin ilmestyvästä ihottumasta poskilla, ja minulta on myös lähtenyt hiuksia tavallista enemmän. Kävin ihottuman ja hiustenlähdön vuoksi ihotautilääkärillä, joka määräsi verikokeeseen keliakian poissulkemiseksi.

Nyt kun olen lukenut keliakian oireista, pystyn ruksaamaan todella monta kohtaa (vaikka näin tietysti käy helposti kun alkaa googlailla…).

Perheessäni ei kuitenkaan ole kellään keliakiaa, ei vanhemmillani, sisaruksillani, tädeillä tai sedillä. Toisesta mummostani en tiedä sillä hän kuoli nuorena.

Onko täällä sellaisia joilla on todettu keliakia vaikka sitä ei ole suvussa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin sukuni ensimmäine keliaakikko. Myöhemmin sukulaisista on löytynyt keliaakikkoja lisää. - Voi myös olla, että jos keliakia diagnosointi olisi ollut aiemmin parempi, niin joku jo useampi vuosi sitten kuollut sukulainen saattaisi olla vielä elossa.  Ikävä tosiasia on, että hoitamaton keliakia lisää kuolemanriskiä. 

Vierailija
2/4 |
03.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi, esim. naapurilla tai lähikaupan tädillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Voi, esim. naapurilla tai lähikaupan tädillä.

"Heh" Niin. Syytä ei tarkkaan tiedetä miksi keliakia diagnoosejen määrä on viime vuosina tai vuosikymmeninö lisääntynyt.  - Mutta kyllä se, että tietää edes jonkun jolla on ollut samantapaisia oireita ja vaivoja kuin itsellä on saattanut saada yhden jos toisen hakeutumaan keliakiatesteihin ja varmistuakseenasiasta,. - Se mikä on myös jännee., että keliakia voi puhjeta myös vasta vanhemmalla iällä ja vaikka siis olisi nuorempana voinut syödä "normaalisti" Ja tai se voi olla käsittääkseni olla salakavalasti oireeton. - Salakavalasti siksi. että vaikka hoitamaton keliakia ei aiheuttaisi tuntuvia oireita, niin se altistaa muille sairauksille ja vaivoille ja on siten uhka terveydelle

Vierailija
4/4 |
03.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti voi