Täytyykö koodaamisessa ja ohjelmistossa kaikki aloittaa aina alusta vai voiko käyttää jotain valmista jo olemassa olevaaa moottoria?
Kommentit (3)
Ei ja kyllä. Oikeastaan tärkein taito koodarina on ennemminkin valikoida nopeasti sopivimmat valmiit työkalut kuin kyky vääntää jumalaisia algoritmeja nollapisteestä lähtien.
Koodaamisen välihän on ykkösistä ja nollista, ohjelmointikieliin ja sieltä tulossa jonkinlaisiin käyttöliittymäratkaisuihin. Itse olen kokeillut muutamaa käyttöliittymäkoodi ratkaisua ja ne ovat tavallaan hyviä, mutta ei vielä ihan toimivia. Ne ovat myös kalliita, kun ohjelmointi on ilmaista, niin kumpaankohan työnantajat panostaa? Vielä siis tarvitsee osata ohjelmoida, mutta kyllähän isolta osalta jonkinlainen pohja koodi ladataan josta lähdetään sitten sitä omaa palasta muokkaamaan ja sovittamaan muihin koodeihin.
Kyllä ja ei.