Netissä tarjolla olevat parisuhdekurssit - Kokemuksia?
Meidän parikymmentä vuotta kestänyt parisuhde on ajautunut sellaiseen pisteeseen, että pariterapialle tai jonkinlaiselle keskustelun tuelle olisi todellista tarvetta. Puoliso suhtautuu pariterapeutille tai minnekään kurssille tai leirille menemiseen erittäin skeptisesti, enkä minäkään osaa meitä oikein siellä nähdä.
Joku verkossa oleva, kotona kaksin tehtävä parisuhdekurssi voisi toimia. Mutta onko kenelläkään kokemusta tai suosituksia näistä? Tarjontaa on jo aika paljon, en osaa valita näistä parasta.
Kommentit (3)
Jep, noi on kristilliseltä pohjalta, mutta se näkyy lähinnä alkurukouksissa. Meillä samoin kokemus siitä, että yllättävästi kuitenkin tuli uusia ajatuksia, vaikka oltiin verkossa.
Noissa on kyllä mahdollisuus myös jatkaa sitten muistaakseni jonkun vapaaehtoisen kanssa etänä keskustelua. Kaikissa kursseissa ei sitä ole.
Kyllähän noihin verkkojuttuihin on helppoa ja edullista osallistua! Suosittelen kokeilemaan matalalla kynnyksellä!
Verkkokurssit on tosiaan ihan älyttömän hyviä, koska voi ihan rauhassa tehdä puolison kanssa tehtäviä ja katsella luentoja. Me ollaan käyty Parempi avioliitto ry:n kursseilla. Ne on mun mielestä edullisia ja hinta-laatu-suhde on tosi hyvä. Ollaan tykätty. 14.2. alkaa seuraava ja sitten on 5.-6.3. Täältä löytyy tiedot: https://parempiavioliitto.fi/tapahtumat/