Onko täällä muita ahdistuneita tai masentuneita, joilla ei ole unettomuutta?
Minä olen ollut hyvin pitkään ahdistunut, ja syytäkin on tässä elämäntilanteessa. En ole lääkkeitä tai muuta hoitoa vailla, mutta aika ajoin olen joutunut selittämään tilannetta eri alojen ammattilaisille.
Ammattilaiset kuuntelevat kyllä ja ovat silminnähden huolestuneita muun muassa itsetuhoisuuden mahdollisuudesta. Ennen pitkää he kysyvät, onko unettomuutta. Kun sanon, että nukun seitsemän tuntia yössä ilman taukoja ja pystyn pienen rentoutumishetken avulla ottamaan tunnin parin nokoset mihin aikaan päivästä tahansa, ilmapiiri muuttuu välittömästi: suuri helpotus näkyy ja kuuluu, kyseleminen tyrehtyy ja se siitä.
Onko niin, että ihminen, joka ei kärsi unettomuudesta, on automaattisesti niin hyvissä voimissa, ettei hänestä tarvitse huolestua? Onko kokemuksia?
Kommentit (3)
En tiedä.
Minulla on keskivaikea masennus ja ollut jo vuosia, tai no, diagnoosia ei tuoreena ole, mutta loppuvuodelta 2017 löytyy sellainenkin ja nukun kuin pieni possu. Arkipäivät töissä ja suoriudun niistä+kotihommistakin, vedän roolia siellä maskin takana, olo on kuin sementtivuoren alla olisi ja kivirekeä kiskoisi perässään.
Nukun 7-8h/arkiyö ja vkonloppuisin 8-9h/yö+päiväunet. Eli aika paljon, nukkuisin varmaan enemmänkin, jos aikaa olisi.
Oire sekin.
Tämä EI OLE. oikea paikka sinulle! Me haluamme keskustelua ihan tavallisten terveiden ihmisten kanssa mistä hyvänsä asiasta, mutta joka kerran te masentuneet, ahdistuneet, adhd- ja muut mt-ongelmaiset pelokkaat ja valoa karttavat vedätte keskustelun aina itsekkäästi omiin ongelmiinne! Tämä ei ole oikea paikka! Mene hoitoon, pois täältä, nyt heti!
Ei esim minulla harvinaisessa tapauksessa on lievää ahdistusta aika paljon vaikka nukun ja saan unta hyvin säännöllisesti.