Mies sitoutuu äitiinsä voimakkaasti
Ollaan oltu 50.v naimisissa monin lapsin ja näiden lapsiakin on 5. Mieheni vanhemmat elivät molemmat melkein 100v ja mieheni äitinkuoli jouluna 99v. Mieheni on 74v, itse olen 69v.
Mieheni sitoutuminen äitiinsä oli hyvin vahva. Hän on hyvin surullinen kun äiti kuoli ja soittelee kaikille ja muistelee äitiään. Hän totesi usein että äiti on miehen tärkein nainen. Anoppi joskus valitti että olin tullut Jukan ja hänen väliin. Anoppi käytti usein miestäni aviomiehensä korvikkeena keskusteluissa. Tämän miehenikin myönsi. Mieheni arvosteli usein äitinsä sanoin minua. Vaatteitani, luonnettani, jopa lasten ominaisuuksia, kotiamme, palkkaani, omaa äitiäni, ammattiani, mitättömyyttäni, pystyinkö tyydyttämään Mieheni tarpeita. Viimeiset vuodet anoppi poti alzheimeria muttei se menoa haitannut, syytöksiä tuli.
Anopin kuoltua on surua. Olen ollut kohtelias ja kiltti tapani mukaan. Tuntuu että mieheni menetti nyt todellisen vaimonsa ja sielunkumppaninsa. Hänen olisi pitänyt elää äitinsä kanssa. Jos anopit on elossa, ei avioliitto ole vapaa.
Kommentit (2)
Ihmiset ovat eri tavalla tärkeitä, äidin kanssa suhde on erilainen kuin puolison. Tietysti hän on surullinen, nyt on kyseessä koko elämän kestänyt ihmissuhde.
Miksi miehesi olisi ollut aviomiehen korvike keskusteluissa? Aikuiselle lapselle voi puhua kuin kelle tahansa aikuiselle. Ei heiltä tarvitse enää peitellä tai kaunistella asioita.
Ihmisillä on tapana arvostella toisiaan, varsinkin silloin kun elämässä on vaikeita aikoja, mies on varmasti ajatellut että et saisi asiasta tietää, ainakin kivempaa niin että nää asiat pysyvät perheen sisällä kuin olisivat koko kylän juorujen aihe.
Koitaisit itse suhtaantua hieman positiivisemmin anoppia kohtaan, varsinkin nyt kun hän on kuollut, kuolleista ei ole tapana puhua pahaa, vaikka heistä ei olisi edes pitänyt.
Surullista, että olet tuhlannut elämäsi tuollaisen kanssa.