En ymmärrä ihmisiä, jotka ottavat koiransa mukaan kauppakeskukseen tai kauppaan
Jos kyseessä ei ole opaskoira. Näitä pikkukoiria, jotkut rahtaavat kaupoille mukaan, etenkin sellaiset nuoret aikuiset naispuoliset. Luulisi sen olevan kiellettyäkin, kun voi ola allergisia ihmisiä ja kaupan tuotteet karvoittua
Kommentit (14)
Koiralla täytetään hoivaviettiä ja sitä pidetään lapsen korvikkeena. Kun lapset on tervetulleita melkein minne vaan niin tietysti myös se söpö pikku fifikin saa olla tervetullut.
Näin saa hoidettua kaksi asiaa samalla reissulla, koiran/koirien ulkoiluttamisen ja kauppa-asiat. Sisälle kauppaan en dobermannejani tietenkään vie ja ne ovat saaneet olla rauhassa kaupan djur parkkiin kytkettynä.
Olen huomannut että parfyymi (ja kemikaalit) on pahin monen oireille, esimerkiksi jalkakäytävällä kulkevasta lähtee oikein tuoksuvana, joka jää ilmaan. Hissit, kauppa, bussit, käytävät. Tupakka taas haiskahtaa sille ettei kukaan halua sitä nokkaansa.
Jos koirasta huolehtiminen on ikävä pakko, joka pitää hoitaa tehokkaasti, miksi koira on hankittu? Se on elävä olento eikä mikään kiva lelu.
Kun asuin Hämeenpuistossa niin usein lenkkeilin pienehkön koiran kanssa rautatieasemalle tai Stockalle hakemaan kahvin. Rautatieasemalle jäätiin usein istumaan, Stockalta vain takeaway. (Tampere siis)
Jos harrastaisin shoppailua niin sitten kyllä menisin ihan keskenäni. Mummojen puudelit sisätiloissa ei mua häiritse.
Hau hau! kirjoitti:
Sinä tuskin vähäisen aivokapasiteetin takia ymmärrät mitään muutakaan. Kunhan ihmettelet maailman menoa hoo moilasena.
Koira on kauppakeskuksessa, koska asiointi ja koiran ulkoiluttaminen hoituu yhdellä reissulla.
On tärkeämpää ihmetellä ja kysellä, ellei ymmärrä ilmiöitä kuin pysyä vain omassa kannassaan ottamatta huomioon muita näkökulmia. Sitä sanotaan viisaudeksi :)
-eri
En muutenkaan ymmärrä tätä nykyistä koira villitystä. Ja ei riitä yksi vaan kaksi tai jopa kolme koiraa pienissä kerrostalo asunnoissa. Hyi hel...... .
Koska se on mahdollistq, ja koira kannattaa pentuna totuttaa kaikkeen.
Tiesitkö, että suuri osa kauppasi ruuista on tehty eläimistä? Aika ällöttävää! Jotka elelleet likaisessa sikalassa tai navetassa..
Vierailija kirjoitti:
Jos koirasta huolehtiminen on ikävä pakko, joka pitää hoitaa tehokkaasti, miksi koira on hankittu? Se on elävä olento eikä mikään kiva lelu.
Joskus on kiireisiä päiviä, jolloin täytyy tehdä useampi asia yhdellä kertaa. Koirakin saa erilaisia virikkeitä, kun pääsee välillä katsomaan ihmisvilinää.
On normaalia, ettei kaikkea ymmärrä. Kannattaa totutella.
Pienet koirat kauppakeskuksissa ovat ok, jos eivät siitä stressaannu.
Se, että jotkut täysin edesvastuuttomat ihmiset jättävät koiransa Prisman ulkopuolelle odottamaan, on käsittämätöntä ja täyttää mielestäni etenkin nykypäivänä heitteillejätön kriteerit. Jos koiran ottaa, pitää pystyä hoitamaan koiran ulkoilutukset erikseen.
Ihminen on koiraa varten, ei päinvastoin.
Itseäni oksettavat kaupoilla haisevat ihmiset - pääasiassa ne, jotka lemuavat hajuvesiltä ja partavesiltä.
Samaa mieltä