Hei koiran omistajat kerrostalossa asuvat ja asuntokohtaisen postiluukun omaavat, ja kysymykseni?
Jos olette itse poissa kotonta, ja jätät koiran kotiin, niin onko koiranne koskaan sillä välillä purrut riekaleiksi teille tulleita kirjeitä tai pieniä kirjeessa mahtuvia paketteja, jotka postinkantaja nakkaa ovenne luukusta eteisen lattialle?
Kommentit (7)
Lähetin vuosia sitten postissa suru/muistoksi-adressin sukulaiselleni, jolla on koira ja kissa. Sukulaiseni asuu kerrostaloasunnossa. Päivisin sukulaisen lemmikit ovat yksin monta tuntia, koska sukulaiseni käy vuorotöissä, ja täten ollen ei joka päivä ole kotona postinkannon aikaan, niin jälkeen päin sain tietääkin, että koiransa ilmeisesti, eikä kissansa oli purrut kulmat ja repinyt muistoadressin melkoisen silpuksi.
Sen jälkeen sukulaiseni oli juurikin asentanut sellaisen korin ovessa olevan postiluukun alle, johon postinjakajan jakamat kirjeet tippuvat.
Kerrostalossa on muutenkin tuo postinjako kyllä epähygieenista siltä kantilta katsoen, että käytäväoven luukusta kun ne postit jaetaan, niin eipä ollut kerran kiva tulla kotiin töistä, kun huoltomies oli käynyt sillä aikaa korjaushommissa, niin hemmetin iso paskainen työkengänsä pohjan jälki oli valkoisen ison kirjekuoren päällä noukittuani postin lattialtani. Kyllä inhotti avata sitä kirjettä.
Jotkut ehdottivat väliovea, mutta tiedän moniakin kerrostaloasuntoja, jossa ei ole sitä sisäpuolista kakkosovea eli ns. väliovea.
Ei ole koirani koskaan syönyt kirjeitä päivän aikana vaikka ovat luukusta pudonneet lattialle. Ei myöskään ole haukkunut rapussa liikkuvia. Kun muutin, yläkerran naapuri sanoi, että jos ei olisi nähnyt koiraani niin ei olisi ollut tietoinen, että minulla sellainen on. Olin kyllä silloin erityisen ylpeä koirastani ja itsestänikin, että olin osannut sitä opettaa.
Vierailija kirjoitti:
Jotkut ehdottivat väliovea, mutta tiedän moniakin kerrostaloasuntoja, jossa ei ole sitä sisäpuolista kakkosovea eli ns. väliovea.
näistä luovuttiin paloturvallisuus syistä.
Väliovi kiinni. Jos ei ole väliovea niin asenna ulko-oveen luukun alle kirjekori.
Jos koira repii kirjeet kirjekorin sisältäkin niin sitten koiran koulutusta lisää.