Teillä joilla erillinen telkkarihuone: vietättekö aikaa olohuoneessa ollenkaan?
Meillä olohuone on jäänyt käytöstä pois pikkuhiljaa kokonaan. Erillinen tv-huone yläkerrassa on se olohuoneeksi muodostunut, sinne mennään päivällisen jälkeen, eikä olkkariin jää yleensä kukaan. Huomasin juuri, että istuin olohuoneessa viimeksi jouluna.
Muilla sama? Miten ratkaisitte asian, jätittekö olohuoneen "paremmaksi huoneeksi" vierailuja varten?
Kommentit (8)
Meillä luetaan paljon kirjoja ja olohuone on muodostunut lukuhuoneeeksi. Yläkerrassa on valkokangas peleille ja suoratoistopalveluille, jne.
Itäsiiven tv-huoneesta on länsisiiven olkkariin niin pitkä matka, että harvoin jaksaa patikoida. Juhlapyhinä ehkä korkeintaan.
Käytetään, aika vähän tulee tuijotettua töllöä. Sitten kun joku katsoo jonkun ohjelman, niin saa katsella rauhassa, muita häiritsemättä.
Ehkä tv:n luontainen paikka sohvaperunaperheissä on olohuone.
Kaveri on ottanut moottoripyöränsä sisälle ja tuunaa sitä olohuoneessa.
Uutta kromiosaa siihen asentelee.
Vierailija kirjoitti:
Mikä ihmeen tv-huone?
Ylimääräisestä huoneesta tehty huone tv:n katsomista varten?
Minulla on iso lainaton talo missä 4 makuuhuonetta, 2 olohuonetta (yksi yläkerrassa ja yksi alakerrassa)
Toisessa olohuoneessa on TV, toisessa tietokone. Olen 21v mies joten en osaa käyttää televisiota enään.... ostin uuden TV:n kun muutin tähän ja katsonut vaan 5h ehkä yhteensä. Tietokoneella tulee vietettyä kaikki aika. En vietä aikaa TV sisältävän olohuoneen sisällä ollenkaan.
Eipä juuri mikä ei haittaa yhtään kosla sitten on vieraille aina siistiä. Tosin nyt niitä vieraita ei niin käy.