Tein eilen aloituksen koiranpentujen pesusta, mutta se poistettiin ennen kuin ehdin lukea yhtäkään vastausta.
Kokeillaan siis uusiksi. Miksi jotkut pesee pentukoiran? Ymmärrän näkyvän lian ja kuran, mutta että vaahdottaa koko turkin. Eihän pennun turkki vielä rasvoitu samalla tavalla kuin aikuisen koiran eikä haise ym.
Kommentit (3)
Jotkut nyt pesevät muutenkin niitä koiriaan joka kuukausi, toiset eivät ikinä. Jotkut vaan kuvittelevat, että koiran tulisi olla puhdas samalla tavalla kuin nykyihminen hinkkaa itseään saippualla. Toki jotkut ehkä myös yrittävät totuttaa ajoissa pesuun, esim. tulevan näyttelykoira?
Omasta mielestäni järkevä rytmi on jossain siinä välissä. Omasta koirastamme pestään vain likaantuvat osat (mahanalus, jalat, peräpää jos ripulia) aina kun tarve vaatii, mutta selästä tai pään päältä en pese ikinä, ellei kieri jossain ulosteessa (kerran teki juurikin pentuna).
Ei ole näyttelykoira tietenkään, silloinhan puunataan enemmän.
Tekeekö usein tehtävä pesu koiran iholle huonoa?
Pennun hyvä tottua pesuunkin. Ei tietty jatkuvasti pidä olla vaahdottelemassa mutta edes joskus hyvä tehdä että ei sitten aikuisena ole ihan uusi juttu.