Kaukosuhteessa enemmän seksiä kuin lähisuhteessa
Onko muilla samoja kokemuksia asiasta? Olen ollut molemmissa suhteissa ja täytyy todeta, että seksin määrä on ollut suurempi kun olin kaukosuhteessa. Tapaamiskertoja oli noin kerran viikossa ja seksiä oli aina tavalla tai toisella monta kertaa ja intohimoa riitti molemmin puolin. Muutenkin seksi oli todella mielikuvituksellista ja siihen panostettiin eri tavoin, asuja, leluja, paikkoja, roolileikkejä, jne ja paljon läheisyyttä.
Lähisuhteessa taas seksiä oli alkuhuuman jälkeen paljon vähemmän, n. 1-2krt vko, eikä aina sitäkään ja hyvin saman kaavan mukaista. Mielikuvitusta käytettiin vain harvoin, koska panostamista ei ollut samalla tavalla. Omalta kohdaltani yritin moniakin eri lähestymistapoja ja tuoda piristystä eri tavoin, mutta ne jäivät aika yksittäisiksi ja vain minun puolelta tuleviksi. Yleensä seksi oli ihan hyvää, mutta kaavamaista. Läheisyyskin kärsi.
Itse olen päätellyt, että kaipuu ja välimatka vain parantavat seksielämää ennemmin kuin pilaavat sitä ja seuraavassa suhteessa harkitsen todella tarkkaan muutanko yhteen tai jos muutan niin aloitanko työn jossa pitää olla välillä pois kotoa.
Tässä on totta enemmän kuin toinen puoli. Etäsuhteessa pysyy halukkuus päällä paremmin. Syitä lienee monia. Ei tarvitse jakaa arkea, vaan voi syödä rusinat pullasta. Kummallekin jää omaa aikaa. Voi harrastaa omia juttujaan eikä tarvitse säätää ajankäytöstä. Etäsuhde toimii etenkin iäkkäämmille, joilla ei enää perheenperustamis-paineita, ja osaavat elää itsenäisestikin.