Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi joillekin on elämän tärkein asia se mitä muut ajattelee?

Vierailija
13.12.2021 |

Esim äitini...

Jos on isoja koruja, on liian hienoa, ei voi käyttää. Ja isot näyttävät koristeet maksaa aina mielettömästi. (= Ajatus että kaikki on kultaa mikä kimaltaa) Vaikka se olisi hiusklipsi joka on tilattu AliExpressistä hakusanalla rhinestone hairclip hintaan 2e. Mutta ei oo sovelista käyttää, kun jos se kimaltaa ja on hieno niin joku voi luulla että se on kallis ja ajatella että oot vaan hienostelija.

Et voi käyttää pitkää leveähelmaista talvitakkia koska se on liian hieno ja joku voi pahoittaa mielensä.

Ei voi käyttää esim kirkkaanpunaista vaatteissa koska se kiinnittää liikaa huomiota

Et voi sitä, et voi tätä koska mitä muut ajattelee. Et voi matkustaa koska joku naapuri voi pahoittaa mielensä. Et voi hankkia uutta/kirkkaanpunaista/erikoista autoa koska joku naapuri voi pahoittaa mielensä.

Tätä hakattu mulle päähän 30 vuotta, alkaa jo hiukan ottaa hermoon.

Viimeksi lokakuussa kävin vanhemmilla autotallissa vaihtamassa talvirenkaat ja oli siihenkin kuulemma liian hienot vaatteet taas. 10v vanha henkkamaukan takki (kylläkin siisti) ja ikivanhat farkut. Ilmeisesti pitäisi kulkea selkeästi likaisissa ja rikkinäisissä vaatteissa ettei vaan kukaan pitäisi "hienostelijana".

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalainen ajattelutapa.

Pitää omistaa harmaa Skoda ja pukeutua harmaaseen. Ei koruja. Jos pakko pitää koruja, niin sit ihan pienet nappikorvikset ja todella ohut kaulaketju. Ei liian räkeitä jouluvaloja, mitä nyt naapuritkin sanoo.

Vierailija
2/5 |
13.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluaa kuulua joukkoon. Moni ei ajattele miten kipeästi tarvitsee muita ihmisiä. Pandemia on osan herättänyt mutta selkeästi osalle ei pieni ajatusleikki tekisi edelleenkään pahaa. Moni käy muuten vain käy töissä, soittelee ystävilleen ja käy harrastamassa. Ja satuilee, ettei sillä ole niin väliä jos joku ei tykkääkään. Itkisi jos työpaikka menisi alta ja joutuisi kadulle. Monia kiinnostaisi tuossa vaiheessa se, että edes yksi toinen koditon hyväksyisi hänet.

Hyljeksinnän välttely on lajinomaista käyttäytymistä ja täysin normaalia. Toiset vain sanovat sen suoraan ääneen ja toiset valehtelevat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmeen monia se ottaa hermoon kun ei kiinosta mitä joku ajattelee. En ole häirikkö vaan lähinnä hiljainen naapuri. Ei tosin liikuta mua yhtään jos/kun joku napisee minusta. Ilmeisesti karun naamaani ja kokoni takia mut luokitellaan ulkonäön perusteella joksikin sellaiseksi. E v piste v k.

Vierailija
4/5 |
13.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

 

Hyljeksinnän välttely on lajinomaista käyttäytymistä ja täysin normaalia. Toiset vain sanovat sen suoraan ääneen ja toiset valehtelevat.

Höpöhöpö. Ketään en ainakaan tarkoituksella loukkaa siis sanoilla tai loukkaavilla teoilla, mutta pätkääkään en ole kiinnostunut mitä muut ajattelevat mun elämäntavoista eli miten pukeudun, missä matkustan, millä autolla ajan tai mistään muustakaan vastaavasta.  Jos tälle tielle lähtee niin se on loputon suo oman elämänsä muokkaamisesta muiden tahdon mukaan ja osoitus äärimmäisen huonosta itsetunnosta 

Vierailija
5/5 |
13.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huono itsetunto

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yhdeksän