Jättäisitkö taaperon vaunuissa kaupan tuulikaappiin sillä aikaa, kun käyt kaupassa?
Kommentit (28)
Jättäisin kolikkopurkin pitäjälle kaupan edustalla.
Juu jätän, jätän myös lompakkoni ja kännykkäni sinne tuulikaappiin.
Lisään vielä, että oli aika isossa kaupungissa, eikä missään maalla. ap
Jossain syrjäkylän k-kaupassa, niin mikä ettei jos ei ostoslista ole pitkä. Mutta esim. Helsingissä en missään nimessä.
En todellakaan jättäisi, oon ollut kaupan kassalla töissä ja asiakkaissa näkee usein mielenterveysongelmaisia ja myös alkoholistit ja muut hörhöt hengailevat usein kauppojen lähistöillä. En ikinä myöskään jättäisi koiraani kaupan eteen.
Ei! Ennen wanhaan se oli mahdollista, ei enää nykypäivänä. Suomalainen "lintukoto" on muttunut turvattomaksi.
Ehkä jossain Ivalon k-marketissa, mutta en isommissa kaupoissa kyllä jättäisi edes koiraa yksin.
Jossain tutussa pikkukylän kaupassa voisin jättääkin nukkumaan, jos ostoksissa menisi vain pari minuuttia. Mutta en hereillä, pääsisi vielä irti vöistä.
Miksi se siihen pitäisi raijata? Koiraparkkihan on siellä ulkona!
Vierailija kirjoitti:
Ehkä jossain Ivalon k-marketissa, mutta en isommissa kaupoissa kyllä jättäisi edes koiraa yksin.
Ivalossa turhan paljon pyörii Hesalaisia. Auton ovetkin lukittava.
Siis aiemmin ei tarvinnut edes miettiä tällaisia. Vauvat vietiin vaunuissa pihalle päiväunille. Nykyään pitää miettiä, voiko lähettää lapsen yksin kouluun ja sisar ei voi hakea lasta tarhasta. Sairaaksi on mennyt meininki ja mallia on otettu USA:n viihdeteollisuudesta. Samalla pitää huolehtia, etteivät vaan vanhemmat liikaa puutu lastensa elämään ja kieltää silti lapsilta kaikki aito kommunikaatio ulkomaailman kanssa. Lapsista ei saa laittaa valokuvia nettiin, ettei vaan joku pedofiili katso niitä.
Koiraakaan ei ottaa enää kauppareissulle mukaan, kun on kuulemma eläinsuojelurikos kytkeä koira vahtimaan kauppaa ulkopuolelle ja sisälle ruokakauppaan sitä ei saa ottaa. Pitää hommata koiravahti kotiin kaupassakäynnin ajaksi.
Eikö tällaiset tyhjästä huolehtijat voisi mieluummin vahtia sitä lasta ja koiraa, etteivät ne kauheat pahantekijät tule iskemään siihen, kuin rajoittaa normaalia elämää? Milloin tämä kaiken rajoittaminen loppuu? Lapset eivät saa nukkua vaunuissa, eikä koiria saa ottaa kauppareissulle mukaan... parvekkeella ei saa tupakoida, eikä baarissa juoda kaljaa... varmuuden vuoksi pitää kieltää raakojen kananmunien syönti, vaikkei täällä ole salmonellaa ollut kananmunissa vuosikymmeniin. Mutta kerran Kreikassa ja silleen.
En jättäisi edes maaseudulla. Täälläkin paljon mielenterveysongelmaisia ja huumeiden käyttäjiä. En ole jättänyt lapsia yksin nukkumaan edes omalle takapihalle. Eikä mun vanhemmatkaan jättäneet 80-luvulla. Perhetutun lapsi meinaan kerran pöllittiin vaunuista ja juuri maaseudulla. Löytyi onneksi myöhemmin.
Riippuu kaupasta. En jättäisi Prisman tuulikaappiin, mutta jos haen vaunulenkillä lähikaupasta (pienehkö kylä) muutaman pikkujutun niin saatan jättääkin.
Oli jätetty sellainen ihana pieni pullukka koira 😍 siinä se nätisti istui eikä välittänyt ohi kulkevista ihmisistä, omistaja tuli hetken päästä 🙂
Nykypäivänä en jättäisi. Enkä jätä koskaan koiraani minnekään tarhan tai kaupan ulkopuolelle ilman valvontaa. Ja lukitsen auton ovet kun käyn kaupassa. Mutta 20 vuotta sitten kun omat lapset olivat pieniä oli vielä aika normaalia, että kaupan edessä oli vauvoja nukkumassa vaunuissa ja koirat kytkettynä kaupassaolon ajaksi. Maailma on muuttunut todella paljon. Eikä aina parempaan suuntaan.. kaipaan välillä sitä turvallista lintukoto Suomea. Uudessakin on kyllä paljon hyvää.
Voisin jättää. Koirat odottaa ulkona ja auton ovia ei tarvitse lukita, osa jättää jopa käyntiin kauppareissun ajaksi.
Vierailija kirjoitti:
Oli jätetty sellainen ihana pieni pullukka koira 😍 siinä se nätisti istui eikä välittänyt ohi kulkevista ihmisistä, omistaja tuli hetken päästä 🙂
Sain siitä 800€ kun en ikää tiennyt varmaksi kun "paperit oli kadonneet"
järkyttävää.ei pidä jättää minkään ikäistä lasta yksin. kauppojen vessoissa on huumeruiskuja.asiakkaissa on juopuneita ym.mt tyyppejä.