Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos saisit tietää että sinulla on aggressiivinen terminaalivaiheen syöpä johon ei ole hoitoa ja

Vierailija
28.11.2021 |

johon tulet kuolemaan puolen vuoden sisällä, menisitkö ns. sekaisin kärsien psykologista hätää vai pystyisitkö käsittelemään sen suht rauhallisesti?

Minkä ikäinen suunnilleen olet?

Minä ap en ole otsikon mukaisessa tilanteessa, mutta aloin miettiä, että ehkä vielä kolmekymppisenä olisin seonnut ja kärsinyt suurta psykologista hätää, mutta nyt nelikymppisenä varmaan pystyisin aika nopeasti orientoitumaan sekä käsittelemään järkyttävää tietoa sopivan kokoisissa annoksissa, ja hiljalleen hyväksymään sen. En voi tietää mutta näin uskoisin.

Pahoittelen ikävää aihetta. Kiinnostaa onko muilla tapahtunut tässä muutosta iän myötä.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitähän ei voi etukäteen tietää. Voi luulla tietävänsä.

2/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä. Ei sitä voi tietää, miten tuollaiseen reagoi. 

Toivoisin, että osaisin ottaa tiedon vastaan rauhallisesti ja levollisesti. Niin, että keskittyisin vain kaikkeen hyvään ja kivaan elämässä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä sen tietää, miten tuollaiseen reagoisi. Sitä paitsi, miksi reaktio olisi joko tai? Veikkaan, että suurimmalla osalla iskee ensin epäusko ja paniikki, mutta vähitellen asiaan on pakko sopeutua ja hyväksyä tuleva kuolema. Eiköhän se jotenkin näin menisi myös minun kohdallani.

Olen 25-vuotias.

Vierailija
4/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ottaisin huomenna loparit ja lähtisin matkustelemaan koronasta huolimatta. Yrittäisin ottaa elämästä ilon irti niin pitkään kuin se olisi mahdollista. 

Vierailija
5/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaitpa minä ainakin sen verran sekoaisin, että täytyisi hakea ammatti-apua kirkolta, siivoojalta ja psykologialta, että osaisin olla itselleni epätyypillisen hyvä äiti ja täynnä rakkautta mahdollisimman hyvin ja pitkään.

Vierailija
6/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkyttyisin tietenkin, mutta olen parin viime vuoden aikana tullut sinuiksi itse**rhan kanssa, että en varmaan järkyttyisi yhtä paljon kuin ne, jotka haluavat elää. En ihmettelisi, jos tuollainen tuomio olisikin edessä, koska olen muutaman kuukauden kärsinyt jonkinlaisesta tukoksesta kurkussani ja sen aiheuttamista hengitysvaikeuksista. Sydänvaivojakin on, mutta ne ehkä ovat seurausta huonosta hengittämisestä.

Lähtisin välittömästi lääkärikierrokselle hankkimaan mahdollisimman suuren määrän kipu- ja unilääkkeitä. Ensin testailisin niitä huumemielessä annostuksen varmistamiseksi ja sitten nielisin loput kerralla.

Muutama vuosi sitten, kun täytin 50 vuotta, tuollainen tilanne olisi ollut kammottava, mutta nyt se olisi lopulta rauhoittava ja tervetullut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä pistäis sillon rahaa palamaan.

Vierailija
8/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti kirjoittaisin mahdollisimman paljon ajatuksiani ylös paperille. Kirjoittaisin myös lapsille tuleville juhlapäiville kirjeen vuosiksi eteenpäin, joissa pyrkisin muistelemaan omaa elämääni sen ikäisenä ja pyrkisin reflektoimaan niitä kokemuksia nyky-ymmärrykseeni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutos tapahtuu varmaan sitä mukaa kuin lapset kasvaa. Siinä vaiheessa olisi helpompi hyväksyä, kun tietää että pärjäisivät jo jotenkin ilman minua.

Vierailija
10/10 |
28.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä luulin, että tässä aiotaan kysyä että aiotko listiä vihollisesi ennenkuin kuolet tai jotain. Siihen olisin sanonut että kyllä muuten, mutta minulla on lapsi ja äiti joita en haluaisi asialla järkyttää.