Miten voi vähentää hokoilua?
Oon kärsinyt monta vuotta tästä. Todella ihottava vaiva. Olen myös vähän sellanen jännittäjä ja se pahentaa asiaa. Jos yleisellä paikalla alan jännittämään niin mua alkaa hiostamaan samalla. Joskus joudun kesken päivän vaihtamaan paitaa ja pesemään kainaloita. En kotona ollessa.
Ikääkin vasta 30v joten ei ole vaihdevuodet ;)
Kommentit (15)
Absolut Torria. Ainoa mikä minulla tehosi.
aivan uskomatonta ainetta. Kertakäsittelyllä (voimassa noin viikon) rutikuivat kainalot kokonaisen viikon - ja mun kainalohiki haisee normaalisti suurinpiirtein kissanpissalle!
Jos on pätäkkää, käyt pistättääs botulinia kainaloihin.
Juuri sitä samaa kamaa, millä ryppyjä siloitellaan. Botoxia kun nääs käytetään liikahikoiluun, migreniin ja esim. kehitysvammaisten pakkoliikkeisiin.
kun jotenkin olen ajatellut että voiko se muka estää sisältäpäin tulevaa hokoamista.
voishan sitä koittaa.
Kesäsin käytän aina toppia. Kylmemmillä ilmoilla ei oikeen tarkene pelkällä topilla.
ap
Itse sain aikanaan kyseiseen vaivaan botox-piikkejä kainaloon. Veivät hikoilun kokonaan muutamaksi kuukaudeksi. Onneksi hikoiluni on jostakin syystä palannut normaaliksi ja ei ole enää ongelma. Eli näinkin voi käydä :). Aikaisemmin en voinut kyseisen asian vuoksi pitää kuin mustia puseroita, jotta parhaimmillaan 20cm:n halkaisijalta olevat hikiläiskät eivät näkyisi. Nykyään paidan värillä tai tiukkuudella ei ole enää väliä.
Olen kanssasi saman ikäinen.
tolla Botoxilla, ei muuta voi sanoa. Melkein kuin jeesusteippi ;-)
hikoilusta? Vai mitä meinaa hokoilu?
miten tuo botox käytännössä tapahtuu?
Miks mä en ole aiemmin tajunnut. Oon vään kärsinyt.
ap
Miten kasvojen hikoilu, mikä siihen auttaa?
Itse hakeuduin lääkäriin sen jälkeen, kun olin kokeillut kaiken mahdollisen ja mahdottoman itsekseni (vahvat deodorantit jne). Minulla hikoilussa oli myös se ongelma, että vaatteet alkoivat mennä pilalle. Jouduin myös vaihtamaan puseroa, yritin laittaa paperia kainaloihin jne. kaikkea naurettavaa. Lääkäri laittoi heti lähetteen botoxiin. Kainaloihin merkitään sellaisen muotin avulla kymmeniä (n. 50/kainalo) pieniä pisteitä vieriviereen kynän avulla, joihin botoxia pistetään. Toimenpide on suht nopea. Ensin pitää olla puuduttava rasva kainalossa reilun tunnin ajan. Tämän jälkeen hoito uusitaan aina tarpeen mukaan (itse en siis uusintaa ole tarvinut, mutta olisin sen automaattisesti saanut). Hae ihmeessä apua ongelmaasi!
Terveisin se, joka hoitoa on käyttänyt
myös yksi kasvohikoilusta kärsivä, ja naamaan ei oikein voi dödöä laittaa :(
Silloin ei vielä botoxia tunnettu.
Vaiva oli hyvin samanlainen. Aina hiki ja se haju. Vaatteetmeni tosi nopeasti pilalle.
Kävin plastiikkakirurgin juttusilla, joka suositteli hikirauhasten leikkausta. Sain jotain kelastakin takaisin, koska lääkärilausunnon mukaan se ei ollut kosmeettinen leikkaus, vaan nuoren aikuisen henkiseen tilaan vaikuttava sairaus ja sen hoito.
Samalla loppui finnit ja hiusten rasvoittuminem.
Paitoihin saa kertakäyttöisiä kainalosuojia. Ainakin sol-pesuloissa on myytävänä.
Mulla ei apteekin dödö auttanut yhtään.