Lasten talvitakkeja D-mitoituksella?
Mistä löytää lasten talvitakkeja D-mitoituksella. Suomesta? Ulkomailta?
Googlettamalla aika haastavaa ollut löytää. Nyt kaivattaisiin kokemusperäistä tietoa :)
Asialliset vastaukset, Kiitos!
Kommentit (10)
Reimalla on minusta tuotteissa mainittu (kotisivuilla), onko väljä vai slimmi mitoitus, ja monista tuotteista on molemmat versiot.
Totta, Reima ei oon niin slimfittiä kuin monet muut. Pitääpä tsekata tuo Altitude. Kiitos!
Ap
Taitaa olla kyse myös lapsen vartalon muodosta. Pitkän malliset takit ei oikein istu. Pitäisi varmaan olla pusakkatyylinen lyhempi malli.
Reimalta kysyttyä: "D-mitoituksella löytyy toppahousut Topakka ja välikausihousut Konsti. Takkeja d-mitoituksella valikoimassamme ei löytyy, kannattaa kokeilla malleja Naapuri tai Veli"
Ap
Vierailija kirjoitti:
Taitaa olla kyse myös lapsen vartalon muodosta. Pitkän malliset takit ei oikein istu. Pitäisi varmaan olla pusakkatyylinen lyhempi malli.
Reimalta kysyttyä: "D-mitoituksella löytyy toppahousut Topakka ja välikausihousut Konsti. Takkeja d-mitoituksella valikoimassamme ei löytyy, kannattaa kokeilla malleja Naapuri tai Veli"
Ap
Sitten suosittelen katsomaan Altituden malleja. Meillä pojalle tarvitsee lyhyehkön mutta leveämmän takin, ja ko. merkiltä olen löytänyt sopivia.
Oletko piilomarkkinoija kenties kun googlaamalla löytyy heti kymmeniä, lasten vaate d-mitoitus.
Minkä ikäinen/pituinen lapsi? Myös Jesperjuniorin Jonathan-merkin vaatteet ovat reilua mitoitusta, menevät hyvin pyöreämmällekin lapselle.
En löydä koululaisten talvitakkeja D-mitoituksella.
Voitko linkata sellaisen paikan mistä löydät?
Housuja kyllä löytyy. Ja aikuisille löytyy roppakaupalla.
Moni viskoo sanoja kuin miekan pistoja, mutta viisasten kieli on lääke.
Reiman Naapuri-talvitakki on reilua mitoitusta sekä leveys- että pituussunnassa, mukaan lukien hihat. Meidän hoikahkolle n. 150-senttiselle koon 152 takki on vielä liian väljä/iso. Jää odottamaan ensi talvea
8848 Altitude on oman kokemuksen mukaan vastaavaa mallia kuin Didriksons ja Molo, sopii pitkälle ja hoikalle lapselle.
Tuossa aiemmin on jo mainittukin Jonathan, jonka ulkovaatteet ovat hyvin väljää mallia.
Ruotsalainen Gneis tekee lasten ulkovaatteita myös väljemmällä space-mitoituksella. Näiden laatu on aivan huippua, housuissa mm. Cordura-vahvikkeet.
Eikös Reiman mallit ole lähtökohtaisesti kaikki aika väljiä? Samoin esim. Altitude 8848 on reilua mitoitusta.