Onko Ruotsin nykytilanne seurausta sensuurista
Olisiko Ruotsin nykytilanteeseen reagoitu aiemmin ellei jakaista kriittistä sanaa olisi tulkittu ras is miksi ja uhattu työpaikan menetyksellä?
Kommentit (5)
Nimenomaan juuri tuo on ongelman ydin. Joku on sanonut, että se johtuu siitä, että juutalaiset omistavat suuret lehtitalot Ruotsissa, mutta sitten jotkut keksivät käyttää tätä vähän muuhun.
Ruotsissa jokainen on samaa mieltä kuin yleinen mielipide, mutta sitten kun päästään kavereiden kesken ollaankin vähän toista mieltä, mutta se sanotaan hyvin verhoten, koska sitä ei saa sanoa ääneen.
Ruotsilla oli aikoinaan hyviä kokemuksia suomalaisista ja he luulivat, että muutkin ovat samanlaisia. Ruotsalaiset eivät ole koskaan kokeneet sotaa ja siksi he olivat aika naiiveja viime vuosiin asti. Ruotsalaiset ovat kuuluisia siitä, että he voivat mennä ulkomailla hengailemaan johonkin rikollisslummiin ja ei käy mieleenkään, että he voivat kuolla.
Ruotsille tekisi ihan hyvää pikku sisällissota.
"Ruotsalaiset ovat kuuluisia siitä, että he voivat mennä ulkomailla hengailemaan johonkin rikollisslummiin ja ei käy mieleenkään, että he voivat.'
Tämä! Ruotsalaiset ovat naiiveja, olen huomannut maailmalla saman.
Kysymys: miksi ruotsalaisten ja tanskalaisten asenteet eroavat, tai siis maan poliittinen linja eroavat niin paljon toisistaan.
Vaikuttaa siltä että w o k e-kulttuuri ja itsesensuuri ei ole niin läpäissyt koko kansaa Tanskassa?
Olisi, mutta kun aiheesta ei saanut eikä saa vieläkään puhua. Tilastoja ei saa tehdä eikä nimiä / kansalaisuuksia mainita.
Tanskassa Afgaanit lähetetään kotiin, koska Kabul on turvallisempi kuin esim. Tukholma.